Peníze poputují jak začínajícím včelařům, tak na boj proti varoáze, jež včelstva ničí. Finanční podporu před jejím rozdělením musí ještě do konce prázdnin schválit místní zastupitelstvo.
Včelařství v Libereckém kraji se potýká s několika problémy. „Věkový průměr včelařů je velmi vysoký a každoročně se jejich počet snižuje. Navíc stav včelstev se v posledních dvaceti letech postupně snižoval, v posledním roce došlo k jejich největšímu úbytku,“ řekl pro ČTK náměstek hejtmana pro životní prostředí Josef Jadrný. „Velkým problémem jsou zejména onemocnění včel. Přes pravidelná léčení prováděná většinou včelařů způsobuje největší škody varoáza,“ dodal.
K léčení včel je zapotřebí drahé lékařské vybavení, jehož nákup plánuje kraj finančně podpořit. Přispět také chce na nákup nových úlů a drobných včelařských pomůcek. Vedení Libereckého kraje také trápí úbytek včelařů i včel, rozhodlo se tedy finančně motivovat začínající včelaře.
Zatímco v 90. letech bylo v Česku asi osmdesát tisíc včelařů, v roce 2010 klesly jejich počty na pouhých čtyřicet osm tisíc. V posledních letech ale počty včel i včelařů v České republice mírně vzrůstají, především díky podpoře krajů a rostoucím výkupním cenám medu.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily
Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…