Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Včelaři dostanou v Libereckém kraji podporu milion korun

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Peníze poputují jak začínajícím včelařům, tak na boj proti varoáze, jež včelstva ničí. Finanční podporu před jejím rozdělením musí ještě do konce prázdnin schválit místní zastupitelstvo.

Včelařství v Libereckém kraji se potýká s několika problémy. „Věkový průměr včelařů je velmi vysoký a každoročně se jejich počet snižuje. Navíc stav včelstev se v posledních dvaceti letech postupně snižoval, v posledním roce došlo k jejich největšímu úbytku,“ řekl pro ČTK náměstek hejtmana pro životní prostředí Josef Jadrný. „Velkým problémem jsou zejména onemocnění včel. Přes pravidelná léčení prováděná většinou včelařů způsobuje největší škody varoáza,“ dodal.

K léčení včel je zapotřebí drahé lékařské vybavení, jehož nákup plánuje kraj finančně podpořit. Přispět také chce na nákup nových úlů a drobných včelařských pomůcek. Vedení Libereckého kraje také trápí úbytek včelařů i včel, rozhodlo se tedy finančně motivovat začínající včelaře.

Zatímco v 90. letech bylo v Česku asi osmdesát tisíc včelařů, v roce 2010 klesly jejich počty na pouhých čtyřicet osm tisíc. V posledních letech ale počty včel i včelařů v České republice mírně vzrůstají, především díky podpoře krajů a rostoucím výkupním cenám medu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.