Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Varuje před škůdci či špatným počasím. Zemědělcům i životnímu prostředí uleví nový webový portál

Ilustrační foto: Pixabay

Hrozí v následujících dnech zmrznutí chmelu či napadení brambor mandelinkou? Odpovědi pěstitelům nově pomáhá získat web AgroRisk, díky kterému se mohou lépe připravit na škůdce či nepříznivé počasí. „Jedná se o systém včasného varování, který má upozornit zemědělce na to, že nastávají vhodné podmínky pro výskyt vybraných rizik v katastru, v němž hospodaří,“ řekl Zdeněk Žalud z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, který se na vzniku projektu podílel.

Web funguje pomocí interaktivní mapy České republiky. Ta se podle zvolených kritérií zabarví na škále od bílé, která značí nízké riziko, až po tmavě červenou, jež symbolizuje mimořádné riziko. Na základě výběru konkrétní plodiny si mohou zemědělci prohlédnout mapy ukazující míry různých rizik, jako jsou vegetační mrazy, neúčinnost postřiku nebo silný vítr. V plánu je portál postupně rozšiřovat o nástroje, které zachytí další choroby a škůdce, jejichž výskyt úzce souvisí s vývojem počasí.

U ovocných stromů byla v polovině dubna neúčinnost postřiků nejrizikovější na jihozápadě republiky. Foto: AgroRisk

Kromě lepší úrody a s ní souvisejících ekonomických benefitů si od webu jeho tvůrci slibují také přínos pro životní prostředí. „Zásahy s využitím dat AgroRisk budou cílenější a bude jich potřeba méně. Využívání systému se projeví nejen v úspoře nákladů našich uživatelů, ale i ve vyšší kvalitě potravin a ve zdravější krajině,“ vysvětlil Žalud.

K určování možných vlivů počasí využívá služba meteorologická data z Evropského centra pro střednědobou předpověď počasí, jehož čtyřiadvacetihodinová předpověď dosahuje úspěšnosti až 97 procent. „Počasí, choroby, škůdci a z toho vyplývající škody výrazně ovlivňují úspěch či neúspěch zemědělského hospodaření, a je tudíž velmi důležité, že uživatelé portálu mají nyní k dispozici nejpřesnější předpověď potenciálních rizik. To pomůže předejít nebo se alespoň připravit na situace, kdy několikaměsíční úsilí zemědělce může být zmařeno během několika desítek minut,“ dodal prezident české Agrární komory Jan Doležal.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nizozemský supermarket zavádí pomalé pokladny. Chce tak předcházet samotě seniorů

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Degustační soutěž České pivo zná své vítěze. Kralovaly jí tři moravské pivovary

Česká zmrzlina slaví mezinárodní úspěch. V evropské soutěži obsadila druhé místo

Inspirativní rozhovor

Důležité je srdce a dobrá parta, říká branišovický starosta Marek Sovka

Důležité je srdce a dobrá parta, říká branišovický starosta Marek Sovka

Přečtěte si rozhovor s Markem Sovkou, který patří k nejmladším starostům v republice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…