Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Varuje před škůdci či špatným počasím. Zemědělcům i životnímu prostředí uleví nový webový portál

Ilustrační foto: Pixabay

Hrozí v následujících dnech zmrznutí chmelu či napadení brambor mandelinkou? Odpovědi pěstitelům nově pomáhá získat web AgroRisk, díky kterému se mohou lépe připravit na škůdce či nepříznivé počasí. „Jedná se o systém včasného varování, který má upozornit zemědělce na to, že nastávají vhodné podmínky pro výskyt vybraných rizik v katastru, v němž hospodaří,“ řekl Zdeněk Žalud z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, který se na vzniku projektu podílel.

Web funguje pomocí interaktivní mapy České republiky. Ta se podle zvolených kritérií zabarví na škále od bílé, která značí nízké riziko, až po tmavě červenou, jež symbolizuje mimořádné riziko. Na základě výběru konkrétní plodiny si mohou zemědělci prohlédnout mapy ukazující míry různých rizik, jako jsou vegetační mrazy, neúčinnost postřiku nebo silný vítr. V plánu je portál postupně rozšiřovat o nástroje, které zachytí další choroby a škůdce, jejichž výskyt úzce souvisí s vývojem počasí.

U ovocných stromů byla v polovině dubna neúčinnost postřiků nejrizikovější na jihozápadě republiky. Foto: AgroRisk

Kromě lepší úrody a s ní souvisejících ekonomických benefitů si od webu jeho tvůrci slibují také přínos pro životní prostředí. „Zásahy s využitím dat AgroRisk budou cílenější a bude jich potřeba méně. Využívání systému se projeví nejen v úspoře nákladů našich uživatelů, ale i ve vyšší kvalitě potravin a ve zdravější krajině,“ vysvětlil Žalud.

K určování možných vlivů počasí využívá služba meteorologická data z Evropského centra pro střednědobou předpověď počasí, jehož čtyřiadvacetihodinová předpověď dosahuje úspěšnosti až 97 procent. „Počasí, choroby, škůdci a z toho vyplývající škody výrazně ovlivňují úspěch či neúspěch zemědělského hospodaření, a je tudíž velmi důležité, že uživatelé portálu mají nyní k dispozici nejpřesnější předpověď potenciálních rizik. To pomůže předejít nebo se alespoň připravit na situace, kdy několikaměsíční úsilí zemědělce může být zmařeno během několika desítek minut,“ dodal prezident české Agrární komory Jan Doležal.

Související články

Příroda a ekologie

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirace

V Česku vznikla komunitní mapa, podporuje i kompostování

Z domova

Deště zachránily úrodu jihomoravských zemědělců

Byznys

V Itálii vypěstovali česnek, který nebrání líbání

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …