Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V záchranné stanici v Brně pomáhají zvířatům v nouzi už jeden rok

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Za první rok provozu záchranné stanice Zoo Brno v Jinačovicích přijali záchranáři přes dvě stě zvířat téměř padesáti druhů.

Přibližně polovinu z přijatých zvířat se podařilo vrátit zpět do přírody, přičemž nyní v záchranné stanici zimuje asi třicet zvířat. Lidé se o stanici dozvídají především prostřednictvím letáků či sociální síti Facebook, kde jsou poučeni, co dělat v případě nálezu zvířete v nouzi.

Nejčastěji se do záchranné stanice dostala mláďata veverek, poštolek, rorýsů nebo pozdní mláďata ježků, nedostatečně připravená na zimování. Záchranáři ale přijímali také například zajíce či srnčata. „Telefonátů jsme na pohotovostním telefonním čísle 702 137 837 vyřídili přes čtyři sta, někdy stačilo poskytnout poradenství nebo předat kontakt na příslušnou záchrannou stanici, vyjížděli jsme převážně na Kuřimsko, Rosicko nebo do Brna,“ řekla Jana Švaříčková, vedoucí ZS Zoo Brno v Jinačovicích.

Mezi zvířecí návštěvníky stanice patřili také menší savci či ptáci. Někteří pěvci dovezení do záchranné stanice narazili do prosklených ploch, několik z nich se popálilo o dráty vysokého napětí. Pracovníci stanice také často odchytávali netopýry z míst s nevhodnými podmínkami nebo v zimě probuzené jedince. V jednom případě bylo netopýrů dvě stě najednou, ale ještě téhož dne byli vypuštěni na vhodnějším místě.

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.