Loňský rok byl v liberecké záchranné stanici Archa rekordním. Nejen že zdejší pracovníci přijali 1575 zvířecích pacientů, navíc se jim povedlo jich rekordní podíl – 69 procent – vrátit zpět do přírody.
Z 1575 přijatých zvířat tvořili největší část netopýři, bylo jich 793. Vedle toho záchranná stanice fungující při liberecké zoo odchytila také 43 srn nebo 17 labutí. Mezi veselejší odchyty patřila dvojice miniprasátek i beran nalezený až na Ještědu. Výjezdu se dočkal také sumec, který se však záhy ukázal být jen dětskou hračkou.
Naopak nejnáročnějším pacientem bylo labutí mládě se zlomeným zobákem. Jeho dolní část mláděti při příjmu už jen bezvládně visela a zvíře bylo velmi vyhublé. Navzdory nepříznivé prognóze se podařilo úspěšně uskutečnit unikátní operaci, po níž začala labuť okamžitě sama přijímat potravu. Nyní je její zlomenina téměř zahojená a mládě je připraveno na vypuštění zpět do volné přírody.
Pro činnost záchranné stanice je důležitá nejen obětavá práce samotných zaměstnanců, ale i vstřícný přístup veřejnosti. Loni například se záchranou desítek netopýrů pomohli dělníci na stavbě, byť to pro ně znamenalo značné časové zdržení. Obdobně ochotný byl pracovník jabloneckého hotelu, který pro záchranu zvířat neváhal rozmontovat velkou část zařízení pokoje.
Základní zásadou pro veřejnost je pomáhat pouze zvířatům, která to opravdu potřebují. „Pomáhejte především tehdy, je-li zvíře v ohrožení v důsledku negativních následků lidské činnosti. Nezasahujte zbytečně do přirozených přírodních procesů,“ zdůrazňuje Ivana Hancvelcová z Archy. Při nálezu handicapovaného volně žijícího zvířete je pak na místě co nejdříve kontaktovat záchrannou stanici.
Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?
Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat
Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…