Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Každý může být užitečný. V tokijské kavárně obsluhují roboti ovládaní handicapovanými lidmi

Foto: Dawn Avatar Robot Cafe

Po letech testování otevřela kavárna, ve které obsluhují humaniodní roboti. Jejich pohyby jsou však řízeny lidmi upoutanými na lůžko. Ti se díky tomu mohou alespoň na dálku začlenit do společnosti a vydělat si vlastní peníze.

Dawn Avatar Robot Cafe je projektem firmy Ory Lab, která má za cíl zbavit lidstvo samoty a vytvořit společnost, kde se budou lidé moci potkat, pracovat a být sami sebou nehledě na to, že jim zdravotní stav neumožňuje opustit domov. Takovou situaci jsme si všichni vyzkoušeli v době koronavirového lockdownu a zjistili jsme, jaké je ztratit své přátele a pocit sounáležitosti.

Humanoidní robot OriHime s kamerou, mikrofonem a reproduktorem se tak nabízel jako klíč ke skloubení pandemické zkušenosti a reality lidí s postižením. Verze OriHime-D pak dokáže nejen komunikovat, ale díky kloubovým končetinám také přenášet věci a pohybovat se v prostoru. Nápad s použitím 120centimetrového stroje ovládaného lidmi z domu však není produktem pandemie. Firma s myšlenkou přišla už v roce 2012 a letošní ostrý provoz kavárny je výsledkem tříletého testování, na němž se podílelo padesát Japonců s postižením či nemocemi omezujícími pohyb a komunikaci.

Foto: Dawn Avatar Robot Cafe

Zákazníci si mohou v tokijské kavárně rezervovat místo nebo přijít jen tak a při objednávce si popovídat s lidmi, kteří by jinak kvůli zdravotním překážkám pracovat nemohli. Kávu jim připraví telebarista ovládaný pacientem s ALS, který se dříve touto profesí živil. Kavárna myslí také na návštěvníky s postižením, proto je celá bezbariérová a umožňuje zapojení asistenčních respirátorů nebo pohyb s lehátkem.

Zdroj: Ory Lab, Dawn Avatar Robot Cafe

Související články

Zaručeně zlepší den

Káva je eko. Z recyklovaných kapslí od kávy Nespresso vyrobili hodinky

Vědci získali DNA starověké ženy z 20 000 let starého přívěsku

Ministerstvo životního prostředí představilo pravidla pro zálohování PET lahví a plechovek, platit budou od roku 2025

Liberecký dopravní podnik testuje nový bezpečnostní systém

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…