Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Každý může být užitečný. V tokijské kavárně obsluhují roboti ovládaní handicapovanými lidmi

Foto: Dawn Avatar Robot Cafe

Po letech testování otevřela kavárna, ve které obsluhují humaniodní roboti. Jejich pohyby jsou však řízeny lidmi upoutanými na lůžko. Ti se díky tomu mohou alespoň na dálku začlenit do společnosti a vydělat si vlastní peníze.

Dawn Avatar Robot Cafe je projektem firmy Ory Lab, která má za cíl zbavit lidstvo samoty a vytvořit společnost, kde se budou lidé moci potkat, pracovat a být sami sebou nehledě na to, že jim zdravotní stav neumožňuje opustit domov. Takovou situaci jsme si všichni vyzkoušeli v době koronavirového lockdownu a zjistili jsme, jaké je ztratit své přátele a pocit sounáležitosti.

Humanoidní robot OriHime s kamerou, mikrofonem a reproduktorem se tak nabízel jako klíč ke skloubení pandemické zkušenosti a reality lidí s postižením. Verze OriHime-D pak dokáže nejen komunikovat, ale díky kloubovým končetinám také přenášet věci a pohybovat se v prostoru. Nápad s použitím 120centimetrového stroje ovládaného lidmi z domu však není produktem pandemie. Firma s myšlenkou přišla už v roce 2012 a letošní ostrý provoz kavárny je výsledkem tříletého testování, na němž se podílelo padesát Japonců s postižením či nemocemi omezujícími pohyb a komunikaci.

Foto: Dawn Avatar Robot Cafe

Zákazníci si mohou v tokijské kavárně rezervovat místo nebo přijít jen tak a při objednávce si popovídat s lidmi, kteří by jinak kvůli zdravotním překážkám pracovat nemohli. Kávu jim připraví telebarista ovládaný pacientem s ALS, který se dříve touto profesí živil. Kavárna myslí také na návštěvníky s postižením, proto je celá bezbariérová a umožňuje zapojení asistenčních respirátorů nebo pohyb s lehátkem.

Zdroj: Ory Lab, Dawn Avatar Robot Cafe

Související články

Zaručeně zlepší den

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Vládní novinky: vyšší přídavky na děti a příspěvek na bydlení už i pro střední třídu

Čerpejte příspěvky státu. Pomůže vám uhradit zateplení nebo nová okna

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…