Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Každý může být užitečný. V tokijské kavárně obsluhují roboti ovládaní handicapovanými lidmi

Foto: Dawn Avatar Robot Cafe

Po letech testování otevřela kavárna, ve které obsluhují humaniodní roboti. Jejich pohyby jsou však řízeny lidmi upoutanými na lůžko. Ti se díky tomu mohou alespoň na dálku začlenit do společnosti a vydělat si vlastní peníze.

Dawn Avatar Robot Cafe je projektem firmy Ory Lab, která má za cíl zbavit lidstvo samoty a vytvořit společnost, kde se budou lidé moci potkat, pracovat a být sami sebou nehledě na to, že jim zdravotní stav neumožňuje opustit domov. Takovou situaci jsme si všichni vyzkoušeli v době koronavirového lockdownu a zjistili jsme, jaké je ztratit své přátele a pocit sounáležitosti.

Humanoidní robot OriHime s kamerou, mikrofonem a reproduktorem se tak nabízel jako klíč ke skloubení pandemické zkušenosti a reality lidí s postižením. Verze OriHime-D pak dokáže nejen komunikovat, ale díky kloubovým končetinám také přenášet věci a pohybovat se v prostoru. Nápad s použitím 120centimetrového stroje ovládaného lidmi z domu však není produktem pandemie. Firma s myšlenkou přišla už v roce 2012 a letošní ostrý provoz kavárny je výsledkem tříletého testování, na němž se podílelo padesát Japonců s postižením či nemocemi omezujícími pohyb a komunikaci.

Foto: Dawn Avatar Robot Cafe

Zákazníci si mohou v tokijské kavárně rezervovat místo nebo přijít jen tak a při objednávce si popovídat s lidmi, kteří by jinak kvůli zdravotním překážkám pracovat nemohli. Kávu jim připraví telebarista ovládaný pacientem s ALS, který se dříve touto profesí živil. Kavárna myslí také na návštěvníky s postižením, proto je celá bezbariérová a umožňuje zapojení asistenčních respirátorů nebo pohyb s lehátkem.

Zdroj: Ory Lab, Dawn Avatar Robot Cafe

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…