Japonsko je považováno za jednu z nejbezpečnějších zemí. Vliv na to patrně má tamní legislativa. Japonský parlament momentálně projednává návrh, který by měl redefinovat zákon o sexuálním napadení a znásilnění. Legislativa by měla jako znásilnění počítat i „nedobrovolný pohlavní styk“, informovalo Radio Wave.
Podle současné legislativní úpravy japonské právo definuje znásilnění jako pohlavní styk nebo nemravné jednání spáchané násilím, napadením, zastrašováním nebo využitím neschopnosti oběti klást odpor. V rámci nové definice znásilnění by měl zákon explicitně jmenovat osm případů, ve kterých je jisté, že se oběť styku nemůže bránit a jasně vyjádřit svůj nesouhlas. Patřit by mezi ně měly například situace, kdy je oběť pod vlivem alkoholu nebo drog, je zastrašována, je jí vyhrožováno nebo je například kvůli strachu zcela ochromená. Zákon by měl ale postihovat i ty situace, kdy útočník k sexuálnímu styku zneužije své moci.
Ze strany japonské vlády se v případě této změny jedná o reakci na volání veřejnosti, která vyžadovala redefinici znásilnění. Úzká a nedostatečná definice sexuálního násilí v aktuálně platném zákoně totiž v praxi obvykle vedla k tomu, že soudy zprošťují viny i útočníky, kteří se dopustili závažných násilných činů. V důsledku toho je prý v Japonsku také poměrně běžné, že oběti často násilné činy ani neohlašují, protože předem vědí, že útočník nakonec nebude potrestán.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…