Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V pátek proběhne jubilejní 15. ročník Noci kostelů

Koncert komorní hudby v kostele narození sv. Jana Křitele v Kralupech nad Vltavou. Foto: Anička Guthrie / Noc kostelů

Už tento pátek se ve večerním odpoledni otevřou kostely pro všechny návštěvníky. Do letošního patnáctého ročníku Noci kostelů se zapojilo bezmála 1 800 kostelů, které připravily přes 7 000 programů. Kromě prohlídek a mší lákají kostely na koncerty, přednášky, ale také na rozhovory s faráři nebo na různé workshopy.

Po světle dne totiž nastupuje NOC, kdežto žádné zlo nepřemůže moudrost.“ Tak zní letošní motto Noci kostelů, které naráží na obrácený režim dnešní společnosti, která často pracuje až do noci a běžný den se jim pak kvůli únavě zdá šedivý. „Poznání sebe sama, které je plodem zpytování svědomí, je cestou k moudrosti. Moudrost pak přináší sílu pro všední den. Svět pak bude barevný tak, jak ve skutečnosti je,“ říká biskupský vikář pro pastoraci a vzdělávání Pavel Šenkyřík.

Program bude opravdu nabitý a různorodý. Noc kostelů si budou moci užít také vězni v Příbrami. Ve vězeňské kapli věznice Příbram-Bytíz vystoupí vězeňské hudební skupiny a týmy složené z personálu věznice i odsouzených si zahrají fotbalový zápas o Pohár Noci kostelů. V kostele Krista Spasitele v pražském Barrandově si budou moci návštěvníci zahrát únikovou hru „Zamčeni v katechetické klubovně“. O únik se mohou pokusit také ze Smíchovských katakomb.

Program bude připravený i pro rodiče a děti

U sklenky vína si budou moci popovídat maminky v kapli sv. Terezy z Kalkaty v Chodově, kde se seznámí s organizací Úsměv mámy, která podporuje šťastné mateřství. Na své si přijdou také děti a mládež. Ve vršovickém kostele sv. Mikuláše si budou vyrábět vlastní růžence nebo mohou vyzkoušet, jaké je to hrát na varhany.

V Brandýse nad Labem zazní v kostele Obrácení sv. Pavla slova Petra Kukala, který za hudebního doprovodu ukrajinské skladatelky Oleny Lys přečte výběr z vlastních básní. Noc kostelů je spojena zejména právě s hudbou a nejčastěji během noci zazní tradiční varhany. Mimo ně se ozvou také struny harfy, houslí či kytar a ukáží se také mnohá sborová uskupení nebo soubory dechových nástrojů.

Během Noci kostelů vystoupí také mnozí žáci ze základních uměleckých škol. Foto: Noc kostelů

S organizací večera pomůže návštěvníkům mobilní aplikace. Z přehledu zapojených kostelů a jejich programů je možné vytvořit seznam akcí, o které má uživatel aplikace zájem. Nejbližší kostely mu nabídne sama aplikace pomocí dat GPS.

Noc kostelů v Česku probíhá od roku 2009. Organizátoři se inspirovali v Rakousku, kde je tato akce tradicí už od roku 2005. První rok probíhala Noc kostelů v Brně, do dalších míst se rozšířila v následujícím roce. Zájem o událost je velký, každoročně mají kostely kolem 450 000 návštěvnických vstupů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Už víme, jak se Egypťanům podařilo postavit pyramidy

Slon? Veleryba? Ani jedno! Znáte nejstarší a nejtěžší organismus na světě?

Letní čtení: 5 knižních tipů, které si nesmíte nechat ujít

Češi si chtějí při dovolené dopřát digitální detox, zjistil průzkum

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…