Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Paříži představili stroj, který „vyplivne“ hotovou knihu

Ilustrační foot, Espresso Book Machine, zdroj: printware.co.uk

Umíte si představit, že přijdete do knihkupectví, kde nebude jediná kniha? Dost možná nejde o sci-fi, ale budoucnost. Jednou totiž třeba bude stačit vybrat si titul a za pět minut dostanete vytištěnou a svázanou knihu, kterou vytiskne speciální stroj.

Dva takové stroje byly představeny na Pařížském knižním veletrhu nakladatelskými společnostmi PUF a La Martiniere. PUF ukázala Espresso Book Machine vyrobený americkou skupinou Xerox a využívající francouzský software Ireneo. Společnost La Martiniere předvedla menší přístroj vyrobený japonskou firmou Ricoh s programem francouzské firmy Orsery.

Vlastnit takový přístroj by znamenalo neřešit náklady na dopravu a distribuci, neplýtvat papírem a nemuset přemýšlet, co s knihami, které nikdo nechce. Také by to vyřešilo problém, kdy lidé shánějí málo prodávanou knihu, kterou si prodejci nemohou dovolit držet skladem.

Problémem strojů je stále ještě vysoká cena a jejich obrovský rozměr. Stroj stojí přes dva miliony korun a je velký jako dva běžné výstavní pulty v knihkupectví. Propagátoři strojů však věří, že postupně vyvinou menší a levnější technologii. Mezitím si prodejci mohou přístroje pronajímat, nebo se síť prodejců může dělit o jeden.

 

 

Veronika Kábrtová

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.