V Ostravě po zdárné kampani ubylo nelegálního odpadu

Zdroj fotografie: Unsplash

Velké množství odpadu umisťovaného nelegálně poblíž popelnic se nelíbilo vedení Ostravy. Rozhodlo se proto zasáhnout rázně – tři týdny tento odpad neodvážet. A přineslo to ovoce.

Každý rok sveze společnost OZO Ostrava přes 600 tun nelegálně uloženého odpadu poblíž popelnic a kontejnerů. Za jeho odklizení v roce 2018 město zaplatilo bezmála 1,5 milionu korun. Aby na problém upozornilo, loni na podzim přestalo dočasně tento odpad vyvážet, a zároveň občany informovalo o správném nakládání s objemnými odpady. Po třech týdnech se objem odpadu u kontejnerů snížil zhruba o třetinu.

Objemnější odpad, jako je nábytek nebo elektrospotřebiče, lze přitom zdarma vyhodit v některém z jedenácti městských sběrných dvorů. Řešení existuje i pro ty, kdo nemají vlastní auto. „Lidé, kteří nemají jak objemný odpad do sběrného dvora dovézt, si u nás mohou objednat službu mobilního svozu objemného odpadu. A to prostřednictvím e-shopu na našich webových stránkách, takže zcela z pohodlí domova. Zaplatí jen za dopravu a odpad musí v den svozu vynést před dům,“ objasnil jednatel OZO Ostrava Karel Belda. Občané mohou příležitostně využívat také velkoobjemových kontejnerů v jednotlivých obvodech.

Autor článku

Kristýna Motlová