Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Olomouci vynalezli způsob jak rychle otestovat pitnou vodu

V současné době chemici ve spolupráci s informatiky pracují na hodnocení výsledku testu pomocí chytrých telefonů. Zdroj: Univerzita Palackého v Olomouci, Jan Petr

Chemici z Univerzity Palackého v Olomouci vyvinuli levný a rychlý test, který odhalí kontaminaci v pitné vodě. Tester v podobě malé kartičky dokáže zjistit chemické i mikrobiologické znečištění. Jeho majitele ochrání například před zdravotními problémy, jež závadná tekutina z vodovodu způsobila před časem lidem v pražských Dejvicích.

„Náš systém si lze představit jako občanský průkaz – zalaminovanou kartičku. Tu ponoříme do vody a pak už jen počkáme na výsledek. Obdobně jako se dají koupit testy na analýzu moči či těhotenské testy, mohli by si zájemci pořídit test na pitnou vodu. Jím si prověří nejen vodu z vodovodu, ale třeba i z vlastní studny,“ řekl vedoucí výzkumného týmu Jan Petr.

V testeru se nachází systém kanálků s činidly, která zjišťují základní chemické parametry vody. Mikrobiologické ukazatele pak zastupuje druhý, oddělený systém kanálků, v němž dochází i ke kultivaci případných nežádoucích mikroorganismů. Předností testu je právě fakt, že analyzuje jak chemickou, tak mikrobiologickou kontaminaci. Další výhodou je i cena, která se pohybuje v řádu korun. „Náklady jsou nízké především proto, že hlavními materiály pro výrobu tohoto systému jsou papír a vosk,“ objasnil Petr.

V současné době chemici ve spolupráci s informatiky pracují na posledním kroku, jímž je hodnocení výsledku testu pomocí chytrých telefonů. „Chceme, aby budoucí uživatel mohl pouze vyfotografovat kartičku s testem, kliknul na telefon a měl informaci, jestli je voda pitná, nebo ne. Software vyhodnotí i druh znečištění,“ doplnil Petr. K potenciálním uživatelům by se měl test dostat příští rok.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nemůžete v noci spát? Vědci zjistili, co pomáhá proti nespavosti

Světová fotosoutěž roztomilých zvířat má finalisty. Je mezi nimi i fotka z Česka

Češi přišli s lékem na rakovinu. Nyní ho testují první pacienti

Vědci objevili nové výhody roušek. Zmírňují průběh nemoci a můžou nahradit očkování

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.