Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Olomouci mohou lidé do konce září vyzkoušet jízdu elektrobusem

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

V současné době tuto novinku na kolech zkouší Dopravní podnik města Olomouce a do několika let plánuje elektrobusy zavést i do běžné dopravy.

Obyvatelé Olomouce sice ještě pár let budou ve městě jezdit autobusy s dieselovými motory, ale moderní elektrobusy si mohou vyzkoušet právě v těchto dnech. Do 30. září mají místní i návštěvníci Olomouce jedinečnou možnost otestovat elektrobus SOR EBN 8 od společnosti SOR Libchavy. „Je to nová technologie. Rádi bychom ji využívali, ale bez testování a získání zkušeností by to mohl být trošku riskantní krok. Chceme si navíc ověřit, jak se autobus bude chovat v olomouckých podmínkách, protože každé město je jiné,“ řekl novinářům ředitel dopravního podniku v Olomouci Vladimír Menšík.

Elektrobus bude do konce září jezdit na linkách číslo 13, 25 a 42 a zastoupí tak autobusy z běžného provozu. V Olomouci se jedná již o třetí autobus na elektrickou energii, který má dopravní podnik k dispozici na testování. Ovšem poprvé se v elektrobusem mohou svézt i cestující. Nový autobus na elektrickou energii má kapacitu pro 51 lidí a na jedno dobití dojede asi 110 až 160 kilometrů. Pro nasazení do hromadné dopravy by však elektrobusy potřebovaly ujet alespoň 300 kilometrů. Vedení Olomouce vidí možné řešení v dobíjecích stanicích na konečných zastávkách.

Související články

Inspirace

Cestující v Hradci Králové budou jezdit novými elektrobusy a trolejbusy

Inspirace

V Kutné Hoře budou brzy jezdit výhradně elektrobusy

Společnost

Do deseti let mají Norové kupovat jen vozidla bez emisí

Ze světa

Holandské vlaky budou jezdit pouze na zelenou energii

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu