V Olomouci mohou lidé do konce září vyzkoušet jízdu elektrobusem

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

V současné době tuto novinku na kolech zkouší Dopravní podnik města Olomouce a do několika let plánuje elektrobusy zavést i do běžné dopravy.

Obyvatelé Olomouce sice ještě pár let budou ve městě jezdit autobusy s dieselovými motory, ale moderní elektrobusy si mohou vyzkoušet právě v těchto dnech. Do 30. září mají místní i návštěvníci Olomouce jedinečnou možnost otestovat elektrobus SOR EBN 8 od společnosti SOR Libchavy. „Je to nová technologie. Rádi bychom ji využívali, ale bez testování a získání zkušeností by to mohl být trošku riskantní krok. Chceme si navíc ověřit, jak se autobus bude chovat v olomouckých podmínkách, protože každé město je jiné,“ řekl novinářům ředitel dopravního podniku v Olomouci Vladimír Menšík.

Elektrobus bude do konce září jezdit na linkách číslo 13, 25 a 42 a zastoupí tak autobusy z běžného provozu. V Olomouci se jedná již o třetí autobus na elektrickou energii, který má dopravní podnik k dispozici na testování. Ovšem poprvé se v elektrobusem mohou svézt i cestující. Nový autobus na elektrickou energii má kapacitu pro 51 lidí a na jedno dobití dojede asi 110 až 160 kilometrů. Pro nasazení do hromadné dopravy by však elektrobusy potřebovaly ujet alespoň 300 kilometrů. Vedení Olomouce vidí možné řešení v dobíjecích stanicích na konečných zastávkách.

Autor článku

Barbora Jahodová