Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V muzeu hudby se našla ztracená Mozartova a Salieriho skladba

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

V polovině února letošního roku objevili pracovníci Národního muzea ve sbírce hudebněhistorického oddělení vzácný tisk, který historici považovali za ztracený. Jedná se o libreto s notovým zápisem vídeňského dvorního básníka Lorenza Da Ponteho s názvem Per la Ricuperata Salute di Offelia. Text libreta na podzim roku 1785 zhudebnili Antonio Salieri, Wolfgang Amadeus Mozart a Cornetti.

Libreto se dostalo do sbírek Národního muzea v 50. letech 20. století jako konfiskát, zpracováno bylo poprvé v roce 1976. Karta byla sice veřejně přístupná v katalogu libret Národního muzea, ale podle ní by pravděpodobně nikdo nedokázal odhalit unikátnost tohoto drobného svazku. Údaje o autorství jsou totiž na libretu uvedené v zašifrované podobě, a tak se také objevují v katalogizačním záznamu.

V době katalogizace byla existence nejrůznějších informačních zdrojů a jejich dosažitelnost velmi omezená, takže nebylo možné autory jednoznačně identifikovat. „V srpnu letošního roku knihovnice Národního muzea provedla rekatalogizaci libreta, kdy se jí za pomoci internetových zdrojů a tištěných encyklopedií podařilo určit všechny zúčastněné autory.

Unikátnost tohoto sbírkového předmětu určil německý muzikolog a skladatel Timo Jouko Herrmann při práci s našimi on-line katalogy,“ vysvětlili zástupci muzea na svých stránkách.
Unikátní tisk vystaví pracovníci muzea v Českém muzeu hudby v termínu od 26. února do 11. března letošního roku. Celou skladbu si mohou zájemci poslechnout tady.

 

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Novinka v léčbě cukrovky. Horké koupele mají dobrý vliv na krevní tlak i obezitu

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.