Mysleli jste si, že paleontologové už objevili snad všechno? Není tomu tak. Stále nalézají další a další fosilie a pozůstatky nejen z doby před pár tisíci lety, ale také vyhynulé dinosaury a další obyvatele naší Země staré desítky milionů let. Příkladem je poslední objev z Maroka, o kterém informoval web 100+1 zahraniční zajímavost.
Obrovský mořský predátor jménem Thalassotitan atrox obýval moře v oblasti dnešního Maroka zhruba před 95 až 66 miliony lety, dokud nevyhynul po dopadu meteoritu s názvem Chicxulub. Šlo o zástupce ze skupiny plazů mosasaurů, jejichž přeživšími potomky jsou dnes hadi a varani.
Nebyli to žádní malí tvorové, největší z nich mohli dorůstat až délky 15 metrů. Objevená fosilie lebky a čelisti poblíž Casablanky patřila zhruba 10metrovému kousku. Mosasauři se živili dalšími mořskými plazy, například plesiosaury, o kterých jsme psali nedávno. Objev francouzských paleontologů ukazuje, jak pestrý byl život na Zemi před vyhynutím neptačích dinosaurů.
Zdroj: 100+1 zahraniční zajímavost, University of Bath
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…