Mysleli jste si, že paleontologové už objevili snad všechno? Není tomu tak. Stále nalézají další a další fosilie a pozůstatky nejen z doby před pár tisíci lety, ale také vyhynulé dinosaury a další obyvatele naší Země staré desítky milionů let. Příkladem je poslední objev z Maroka, o kterém informoval web 100+1 zahraniční zajímavost.
Obrovský mořský predátor jménem Thalassotitan atrox obýval moře v oblasti dnešního Maroka zhruba před 95 až 66 miliony lety, dokud nevyhynul po dopadu meteoritu s názvem Chicxulub. Šlo o zástupce ze skupiny plazů mosasaurů, jejichž přeživšími potomky jsou dnes hadi a varani.
Nebyli to žádní malí tvorové, největší z nich mohli dorůstat až délky 15 metrů. Objevená fosilie lebky a čelisti poblíž Casablanky patřila zhruba 10metrovému kousku. Mosasauři se živili dalšími mořskými plazy, například plesiosaury, o kterých jsme psali nedávno. Objev francouzských paleontologů ukazuje, jak pestrý byl život na Zemi před vyhynutím neptačích dinosaurů.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to
Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…