Plesiosauři byli v druhohorách velmi rozšířeným vodním plazem. Většina dosud nalezených fosilií ale napovídala spíše životu v oceánech a mořích. Poslední objev ve staré marocké řece Kem Kem, o kterém píše server Phys Org, ale ukazuje, že stejně zdatně přežívali také ve sladké vodě.
Tým paleontologů z Univerzity v Bathu objevil v řece Kem Kem fosilní pozůstatky (kosti a zuby) více než 10 dospělých plesiosarů, kteří měli až tři metry, a dokonce i jednoho mláděte. Na stejném místě byly nalezeny také vodní dinosauři spinosauři, žáby, krokodýli, želvy a různé druhy ryb.
Úplně poprvé byli plesiosauři zaznamenáni v nálezech v roce 1823. Podle všeho by bájnou lochnesskou příšerou měl být právě tento vyhynulý druh. Dlouho se ale tato fáma vyvracela právě tvrzením, že šlo pouze o mořské živočichy, což tento objev dementuje. Že by ale přežili až do našich věků právě ve Skotsku, je velmi nepravděpodobné.
Zdroj: Phys.org, 100+1 zahraniční zajímavost
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem
Chtěli byste začít s meditací, případně ji prohloubit a dát jí jiný rozměr? Kniha Alphonse a Rachel…