Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Jeseníkách začínají hnízdit kriticky ohrožení sokoli. V Česku se jim opět daří

Ilustrační foto: Pixabay

Přesto, že je v horských oblastech ještě sníh, někteří ptáci tam již zahájili období rozmnožování. Jedním z nich je i kriticky ohrožený sokol stěhovavý. V Jeseníkách začal po dlouhé přestávce znovu hnízdit v roce 2001, od té doby ochránci evidují bezmála 300 mláďat. 

Především v počátku hnízdění jsou sokoli velmi citliví na rušení. Pokud se to stává opakovaně, hnízdo mohou i opustit. Posledních pár týdnů, kdy se v horách pohybovalo méně lidí, začátku hnízdění určitě prospělo,“ přiblížil situaci Petr Šaj z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky. „Doufám, že i zbytek jarních měsíců budou návštěvníci Jeseníků ohleduplní a budou respektovat případná omezení vstupu do míst, kde se sokoli a jiné vzácné druhy vyskytují,“ dodal Šaj.

Loni bylo v Jeseníkách evidováno 21 párů sokolů, které vyvedly 29 mláďat. Ilustrační foto: Pixabay

Novodobé hnízdění sokola v Jeseníkách se datuje od roku 2001. Od té doby jeho populace neustále roste. Stejně jako sehrál důležitou roli při návratu sokola zpět do přírody člověk, zapojují se lidé i do posilování jeho jesenické populace – monitoringem, úpravou a především ochranou hnízdišť. Jeseníky a jejich okolí jsou dnes jednou z nejvýznamnějších sokolích oblastí v naší republice. K dalším patří České středohoří, České Švýcarsko či Moravský kras.  

Související články

Zaručeně zlepší den

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Ve Francii chodí místo čerta s Mikulášem řezník. Poznejte tradice v zahraničí

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Brněnské vánoční trhy pomáhají i opuštěným zvířatům

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…