Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Česku vzniknou regionální centra podpory zdraví. Pomůžou lidem ohroženým chudobou

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Pixabay

Nový projekt Státního zdravotního ústavu se zaměřuje na podporu zdraví osob ohrožených chudobou a sociálním vyloučením. Těch je podle odhadů až 115 tisíc. Podle průzkumů mají právě tyto osoby nižší dostupnost zdravotní a sociální péče, a to i přes špičkovou úroveň českého zdravotnictví. Účelem projektu je proto zvýšit zdravotní gramotnost u této skupiny občanů.

„Žijí mezi námi lidé, kteří potřebují pomoci, vzdělávat se a navést tak, aby se o své zdraví sami dostatečně starali, a zároveň dokázali dobře využívat péči, kterou jim náš systém zdravotnictví nabízí. To přináší projekt Státního zdravotního ústavu, v rámci kterého budou osobám ohroženým chudobou a sociálním vyloučením pomáhat terénní pracovníci,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Jedním z cílů projektu je pak například zvýšit informovanost lidí o zdravém životním stylu. Podle ředitele Státního zdravotního ústavu Pavla Březovského budou zřízena regionální centra podpory zdraví. Zde budou probíhat různé přednášky, kurzy zdravého životního stylu, pohybové aktivity, besedy s odborníky a jiné. Projekt bude stát přes 241 milionů korun, část financí půjde z evropských zdrojů. Projekt potrvá do roku 2022.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu