Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Česku vznikla nejucelenější databáze lišejníků a mechorostů

Zdroj fotografie: Botanický ústav AV ČR

Rozeznáte jednotlivé lišejníky či mechorosty? Že ne? Nyní to bude o něco jednodušší. Vědci z Botanického ústavu Akademie věd ČR vytvořili unikátní databázi DaLiBor (Database of Lichens and Bryophytes), která obsahuje stovky tisíc záznamů těchto druhů. Konkrétně je v ní k dohledání téměř půl milionu mechorostů a více jak 90 tisíc lišejníků.

Databáze DaLiBor vznikla v roce 2018. Jejím hlavním potenciálem je pomoc v pátrání po nových lokalitách vzácných či ohrožených druhů lišejníků a mechorostů. Napomoci má také lépe poznat regionální biogeografii či populační dynamiku. „DaLiBor má za cíl sjednotit a zpřístupnit existující data, která jsou roztříštěná v osobních či institucionálních databázích či v literatuře,“ přiblížil přínos nové databáze jeden z jejích autorů Matěj Man. Dalším jejím obrovským benefitem je pak také možnost podrobně sledovat výkyvy v příbytku či úbytku jednotlivých druhů a určovat místa, která jsou důležitá z hlediska ochrany přírody. „Jedná se typicky o místa, kde se vyskytují unikátní organismy a jejichž zničením bychom nenávratně přišli o jedinečný kousek naší vlasti,“uvedl další z autorů databáze Jiří Malíček.

Unikátní data jsou určena především pro potřeby odborné veřejnosti, využít je však mohou všichni, kteří o danou problematiku projeví zájem. Databáze je přístupná na tomto odkaze. Pro přístup k datům je zapotřebí se zaregistrovat. Po přihlášení je možné prohlížet interaktivní mapy výskytu druhů, vyhledávat záznamy na základě mnoha kritérií, vypisovat a exportovat data.

Související články

Zaručeně zlepší den

FOTO: Podívejte se na nejkrásnější fotky české přírody. Soutěž vyhrál snímek kosa

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Naplňuje mě, když svůj čas můžu smysluplně využít, říká vozíčkářka Petra Černá, která pomáhá opuštěným kočičkám

Chlupatá radost pro seniory. Návštěvy zvířecích terapeutů vracejí úsměv i chuť do života

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…