Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Česku vznikla nejucelenější databáze lišejníků a mechorostů

Zdroj fotografie: Botanický ústav AV ČR

Rozeznáte jednotlivé lišejníky či mechorosty? Že ne? Nyní to bude o něco jednodušší. Vědci z Botanického ústavu Akademie věd ČR vytvořili unikátní databázi DaLiBor (Database of Lichens and Bryophytes), která obsahuje stovky tisíc záznamů těchto druhů. Konkrétně je v ní k dohledání téměř půl milionu mechorostů a více jak 90 tisíc lišejníků.

Databáze DaLiBor vznikla v roce 2018. Jejím hlavním potenciálem je pomoc v pátrání po nových lokalitách vzácných či ohrožených druhů lišejníků a mechorostů. Napomoci má také lépe poznat regionální biogeografii či populační dynamiku. „DaLiBor má za cíl sjednotit a zpřístupnit existující data, která jsou roztříštěná v osobních či institucionálních databázích či v literatuře,“ přiblížil přínos nové databáze jeden z jejích autorů Matěj Man. Dalším jejím obrovským benefitem je pak také možnost podrobně sledovat výkyvy v příbytku či úbytku jednotlivých druhů a určovat místa, která jsou důležitá z hlediska ochrany přírody. „Jedná se typicky o místa, kde se vyskytují unikátní organismy a jejichž zničením bychom nenávratně přišli o jedinečný kousek naší vlasti,“uvedl další z autorů databáze Jiří Malíček.

Unikátní data jsou určena především pro potřeby odborné veřejnosti, využít je však mohou všichni, kteří o danou problematiku projeví zájem. Databáze je přístupná na tomto odkaze. Pro přístup k datům je zapotřebí se zaregistrovat. Po přihlášení je možné prohlížet interaktivní mapy výskytu druhů, vyhledávat záznamy na základě mnoha kritérií, vypisovat a exportovat data.

Související články

Zaručeně zlepší den

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

Gorily se bijí do hrudi, aby předešly konfliktu. Nechtějí bojovat

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

„Hovězí rýže“ z Jižní Koreje. Bude to jídlo budoucnosti?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem

Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem

Vánoce se kvapem blíží, a tak přinášíme tip pro Ježíška na bezvadnou knihu, která udělá radost pod…