Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Česku vznikla nejucelenější databáze lišejníků a mechorostů

Zdroj fotografie: Botanický ústav AV ČR

Rozeznáte jednotlivé lišejníky či mechorosty? Že ne? Nyní to bude o něco jednodušší. Vědci z Botanického ústavu Akademie věd ČR vytvořili unikátní databázi DaLiBor (Database of Lichens and Bryophytes), která obsahuje stovky tisíc záznamů těchto druhů. Konkrétně je v ní k dohledání téměř půl milionu mechorostů a více jak 90 tisíc lišejníků.

Databáze DaLiBor vznikla v roce 2018. Jejím hlavním potenciálem je pomoc v pátrání po nových lokalitách vzácných či ohrožených druhů lišejníků a mechorostů. Napomoci má také lépe poznat regionální biogeografii či populační dynamiku. „DaLiBor má za cíl sjednotit a zpřístupnit existující data, která jsou roztříštěná v osobních či institucionálních databázích či v literatuře,“ přiblížil přínos nové databáze jeden z jejích autorů Matěj Man. Dalším jejím obrovským benefitem je pak také možnost podrobně sledovat výkyvy v příbytku či úbytku jednotlivých druhů a určovat místa, která jsou důležitá z hlediska ochrany přírody. „Jedná se typicky o místa, kde se vyskytují unikátní organismy a jejichž zničením bychom nenávratně přišli o jedinečný kousek naší vlasti,“uvedl další z autorů databáze Jiří Malíček.

Unikátní data jsou určena především pro potřeby odborné veřejnosti, využít je však mohou všichni, kteří o danou problematiku projeví zájem. Databáze je přístupná na tomto odkaze. Pro přístup k datům je zapotřebí se zaregistrovat. Po přihlášení je možné prohlížet interaktivní mapy výskytu druhů, vyhledávat záznamy na základě mnoha kritérií, vypisovat a exportovat data.

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští studenti vymysleli chytrý skleník. Zjednoduší pěstování zeleniny a pomůže proti suchu

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.