Výzkumníci objevili obří krasovou propast v okrese Leye v jihočínské autonomní oblasti Kuang-si Zhuang. Je 306 metrů dlouhá, 150 metrů široká a 192 metrů hluboká a na jejím dně se nachází prales se stromy vysokými až 40 metrů. V okrese Leye se jedná už o třicátou nalezenou propast, informuje server The Guardian.
Celkový objem propasti přesahuje 5 milionů metrů krychlových a řadí se tak na první místo ze seznamu leyeských propastí. Zhang Yuanhai, vedoucí inženýr z Institutu krasové geologie Čínské geologické služby, řekl státní tiskové agentuře Xinhua, že místo má ve stěnách tři jeskyně a na dně dobře zachovalý primitivní les. Podle expedičního týmu se na dně nacházely také rostliny vysoké až po ramena a je možné, že by tam mohly být dosud neobjevené druhy rostlin i zvířat.
Obří propasti, v čínštině také známé jako Tiankeng (nebeská jáma), jsou doliny nebo obří jámy se zvláštními geologickými rysy, které se nacházejí v krasových oblastech tvořených opakovanými prohlubněmi. Vyskytují se především v Číně, Mexiku a Papui Nové Guineji. Vznikly zejména rozpouštěním horninového podloží podzemní vodou. Tato propast je vzácná právě pro svůj prales. Ačkoliv je velmi hluboká, její tvar umožnil, aby dovnitř pronikalo světlo a velké stromy tam mohly růst.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Pocity v našich životech mají nezastupitelnou roli, přičemž se pravděpodobně jedná o nejsilnější…