Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V centru Brna lidem usnadní parkování nová aplikace

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

V listopadu v Brně odstartuje pilotní projekt inteligentního parkování, který by měl zlepšit dostupnost parkovacích míst pro lidi bydlící v centru města. Nový systém parkovacích míst bude fungovat pomocí webové aplikace, která řidičům v jejich mobilních telefonech ukáže aktuálně volná parkovací místa. Městu navíc tato aplikace umožní přehled o aktuální situaci na parkovacích místech.

Aplikace se zaměří na centrum města, přesněji na oblast ohraničenou ulicemi Koliště, Moravské náměstí, Husova, Nádražní, Benešova a Malinovského náměstí. V první fázi se projekt bude týkat asi sedmi stovek lidí. „Chceme pro obyvatele uvolnit mnohem větší počet parkovacích míst a zlepšit tím možnost zaparkování v centru. Co se týče nerezidentů, město by mělo v příštím roce dokončit výstavbu parkovacího domu na Panenské ulici,“ vysvětlil náměstek primátora Richard Mrázek.

Mobilní aplikace bude fungovat na principu, že člověk nahlásí na webovém portálu či v aplikaci začátek a konec parkování v dané oblasti. Ústředna parkovacích automatů pak vyhodnotí aktuální volná místa na jednotlivých parkovištích. O nich se řidiči dozví z webového portálu a z příslušné mobilní aplikace. Pokud se aplikace osvědčí, chce ji město v budoucnu využívat například k ohlašování blokového čištění formou SMS zprávy, k upozornění o hrozícím odtahu vozidla či k informování o nalezení odcizeného vozidla.

Související články

Z domova

Letiště Václava Havla vychází vstříc lidem nižšími cenami

Motocyklisté budou parkovat v pražské modré zóně zadarmo

Inspirace

Nová mobilní aplikace upozorní brněnské řidiče na hrozící odtah auta

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.