Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V brněnské zoo se narodilo první mládě rosomáka v Česku

Zdroj fotografie: Zoo Brno

Poprvé v České republice se v brněnské zoologické zahradě narodilo mládě rosomáka sibiřského. Mládě se narodilo páru rosomáků, kteří se jmenují Ivan a Nataša a pochází ze zahraničí. Jelikož je u rosomáků gravidita těžko rozpoznatelná, zaměstnanci zoo si mláděte všimli až díky kamerám po jeho narození. Rosomáky v českých zahradách chovají také v Ústí nad Labem, Chomutově nebo v Hluboké nad Vltavou.

„I v předchozích letech jsme u našich rosomáků pozorovali páření, ale na mládě jsme čekali celých šest let. Odborníci na chov rosomáků popisují, že u tohoto druhu paradoxně nerozhoduje věk samice, ale samce. Většinou se mláďata rodí, až samec dosáhne osmi let, což se potvrdilo i u nás,“ vysvětlil ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.

Před rokem 1990 byl tento druh chovaný spíše v severských krajinách, velmi zřídka v kontinentální Evropě, přičemž se většinou jednalo o jedince odchycené ve volné přírodě. Neúspěchy s odchovem v zoo a úbytek jedinců ve volné přírodě vedl v roce 1994 k založení EEP programu, do kterého se zapojilo 13 zoologických zahrad. I když se výsledky odchovu v péči člověka zlepšily, stále se každé narozené mládě považuje za velký úspěch.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory

Opatrujte své duševní zdraví. Odborníci radí, jak o sebe pečovat v době epidemie