Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Brně vyroste umělecká konstrukce, která poukazuje na zbytečné plýtvání jednorázovými obaly

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne. To je heslo studentského projektu Brněnská jednička, který se dnes Brňanům představí uměleckou instalací na náměstí Svobody.

Za projektem stojí studenti NEWTON University v Brně Jan Pavelka a Vojtěch Toman, kterého si lidé mohou spojit se znovupoužitelnými kelímky z nerezové oceli OneCup. „Díky OneCupu jsem pronikl blíže k problematice jednorázových obalů a připadalo mi na místě vnést do těchto témat světlo i pro širší veřejnost,“ uvedl Toman. Ve spolupráci s Městem Brnem a společností SAKO tak vznikl projekt, jehož cílem je přivést veřejnost k sebereflexi a k hledání vlastní cesty, jak plýtvání omezit.

Čtyřmetrová instalace ve tvaru čísla 1 bude na náměstí Svobody stát do neděle 3. října. QR kód umístěný na konstrukci občany odkáže na video zachycující množství odpadu, které za jeden den vznikne v pouličních odpadkových koších brněnského centra. „Nejčastěji se v uličních odpadkových koších objevuje odpad v podobě použitých nápojových kelímků, příborů či krabiček na jídlo. Tyto obaly lidé používají za jediným účelem, a tím je pohodlí, které jim přináší, naproti znovupoužitelným alternativám,“ uvedl Pavelka. Právě jednorázový odpad je ústředním motivem projektu. Přetříděný obsah odpadkových košů totiž tvoří součást ocelové konstrukce.

Související články

Zaručeně zlepší den

V poušti kvete život. Zeleň rozzářila nejsušší místo světa

Pražská Lennonova zeď má nový kabátek. Jak vypadá?

Máte doma talentované dítě? Přihlaste ho do nového ročníku Zlatého oříšku

Vědci objevili „oceánskou planetu“, která by mohla mít teplotu vhodnou pro život

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…