Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi plýtvají potravinami méně než ostatní Evropané

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Plýtvání potravinami patří k velkým tématům současnosti. Přestože je ve vyspělých státech rozsáhlé, Česko má v této oblasti jedny z nejlepších výsledků, co se Evropy týče.

Získat data o množství vyhozených potravin je obecně komplikovaná záležitost. Studie pracují s odlišnými metodologiemi, a proto je těžké dojít k jednomu platnému závěru. Čísla se s ohledem na způsob zpracování dat liší. Ze srovnání dvou studií zaměřených na plýtvání v rámci Evropské unie vychází, že průměrný Čech ročně vyhodí 25, respektive 94 kilogramů jídla. Jak uvádí rozhlas.cz je pro srovnání evropských zemí vhodnější druhá studie, jíž vytvořil Evropský parlament.

S množstvím vyhozených 94 kilogramů za osobu každý rok patří Česko k nejméně plýtvajícím zemím Evropy. Lépe už jsou na tom pouze Slovensko a Bulharsko. Šetrní naopak nejsou Řekové, Rumuni či Italové.

Jídlo vyhozené v domácnostech tvoří však jen část všech vyhozených potravin. V Česku jde konkrétně o 50,1 %. Další velké ztráty nastávají při zemědělské výrobě, ta má na svědomí téměř čtvrtinu všech potravin vyhozených v zemi. Důležitou roli hrají také nároky obchodů, které zpravidla vybírají jen produkty hezké na oko, a plodiny, které jsou v pořádku, ale nemají například ideální tvar, putují také do popelnic.

Celkově se tak množství vyhozených potravin přisuzované každému Čechovi zdvojnásobuje na 188 kilogramů. I to nicméně patří v rámci Unie k lepším datům, nižší číslo vykazuje už jen Slovensko. O zlepšení stavu se snaží řada potravinových sbírek a dalších obdobných projektů po celé republice.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak podpořit mikrobiom bez probiotik? Pomohou rajčata

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Jak se připravit na Mikuláše, abyste si ho užili i vy?

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…