Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi plýtvají potravinami méně než ostatní Evropané

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Plýtvání potravinami patří k velkým tématům současnosti. Přestože je ve vyspělých státech rozsáhlé, Česko má v této oblasti jedny z nejlepších výsledků, co se Evropy týče.

Získat data o množství vyhozených potravin je obecně komplikovaná záležitost. Studie pracují s odlišnými metodologiemi, a proto je těžké dojít k jednomu platnému závěru. Čísla se s ohledem na způsob zpracování dat liší. Ze srovnání dvou studií zaměřených na plýtvání v rámci Evropské unie vychází, že průměrný Čech ročně vyhodí 25, respektive 94 kilogramů jídla. Jak uvádí rozhlas.cz je pro srovnání evropských zemí vhodnější druhá studie, jíž vytvořil Evropský parlament.

S množstvím vyhozených 94 kilogramů za osobu každý rok patří Česko k nejméně plýtvajícím zemím Evropy. Lépe už jsou na tom pouze Slovensko a Bulharsko. Šetrní naopak nejsou Řekové, Rumuni či Italové.

Jídlo vyhozené v domácnostech tvoří však jen část všech vyhozených potravin. V Česku jde konkrétně o 50,1 %. Další velké ztráty nastávají při zemědělské výrobě, ta má na svědomí téměř čtvrtinu všech potravin vyhozených v zemi. Důležitou roli hrají také nároky obchodů, které zpravidla vybírají jen produkty hezké na oko, a plodiny, které jsou v pořádku, ale nemají například ideální tvar, putují také do popelnic.

Celkově se tak množství vyhozených potravin přisuzované každému Čechovi zdvojnásobuje na 188 kilogramů. I to nicméně patří v rámci Unie k lepším datům, nižší číslo vykazuje už jen Slovensko. O zlepšení stavu se snaží řada potravinových sbírek a dalších obdobných projektů po celé republice.

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští studenti vymysleli chytrý skleník. Zjednoduší pěstování zeleniny a pomůže proti suchu

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou firmy Bezobalu Veronikou Nováčkovou.