Francie prosazuje, aby supermarkety nevyhazovaly neprodané jídlo

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club
SpolečnostZe světa 2 minuty radosti

Francouzský parlament jednotně odhlasoval požadavek, aby supermarkety dávaly jídlo s prošlou lhůtou trvanlivosti lidem v nouzi místo toho, aby ho rovnou vyhazovaly do popelnic.

Francouzi ročně vyhodí okolo 7,8 milionů tun jídla – více než čtvrtinu z toho vyhazují restaurace a obchody, což by mohlo vyústit v redistribuci více než 800 tisíc tun jídla lidem v nouzi.

Zákon by měl podle plánu vstoupit v platnost 13. ledna 2016. Umožní občanům, aby získali schválení od ministerstva zemědělství k vytvoření skupin, které budou sbírat a přerozdělovat zachráněné jídlo.

Minimálně sto pařížských restaurací se zapojilo do programu redistribuce nevyužitého jídla, které nyní putuje lidem v nouzi. Aktivisté, kteří stáli za návrhem zákona, chtějí prosadit, aby i ve zbylých zemích Evropské unie byl schválen podobný zákon.

„Myslím, že je to skvělá zpráva. Díky úsilí francouzských aktivistů je vidět, že je možné prosadit zákon, který změní atmosféru ve společnosti, zmírní plýtvání jídlem a zároveň pomůže lidem v nouzi. Česká republika by se určitě mohla jejich příkladem inspirovat,“ uvedla studentka marketingových komunikací Michaela Babíková.

Zdroj: goodnewsnetwork.org

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci objevili v krvi pacienta protilátku, která ničí koronavirus

Online zábava během karantény: divadelní představení i lekce jógy

Lékařům se podařilo vyléčit už druhého pacienta s HIV

Šije celá země. Česko tvoří roušky v době koronavirové

Inspirativní rozhovor

Tomáš Adamec

Přečtěte si příběh dvacetiletého studenta, který svým nadšením a pílí zlepšuje kvalitu života ve své obci.

Tomáš Adamec