Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Brně se podařilo lékařům odrodit dítě matky s transplantovaným srdcem

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Teprve po druhé v historii českého lékařství porodila dítě žena s transplantovaným srdcem. Stalo se tak na začátku února v brněnské fakultní nemocnici Bohunice. Jednatřicetiletá žena i dítě jsou zdravé a zůstávají nadále pod kontrolou lékařů. Jedná se tak o teprve druhý případ dokončeného těhotenství po transplantaci srdce, přičemž první se povedl v roce 2011 v Praze.

Ženě, která porodila dceru na začátku února letošního roku, lékaři transplantovali srdce před devatenácti lety kvůli závažnému vrozenému onemocnění srdečního svalu. „Matka, které bylo v době transplantace 12 let, je v České republice teprve druhou matkou s transplantovaným srdcem. Je to opravdu unikátní a máme z toho velkou radost,“ objasnil pro ČTK ředitel Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno Petr Němec.

Ačkoliv je gravidita u žen s transplantovaným srdcem vysoce riziková, u jednatřicetileté ženy proběhl porod v pořádku. Žena byla celou dobu pod dohledem lékařů, kteří u ní sledovali především funkci transplantovaného srdce. „Matka je po dobu těhotenství ohrožena tzv. odhojením srdce, problém pokračuje i časně po porodu. Důvodem je nutnost vysazení některých léků proti odhojení, které mohou působit toxicky na plod,“ uzavřela pro ČTK lékařka Marie Ošmerová.

Zdroj: ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Naděje v léčbě rakoviny: nová chemoimunoterapie zamezuje jejímu relapsu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…