Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Brně se podařilo lékařům odrodit dítě matky s transplantovaným srdcem

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Teprve po druhé v historii českého lékařství porodila dítě žena s transplantovaným srdcem. Stalo se tak na začátku února v brněnské fakultní nemocnici Bohunice. Jednatřicetiletá žena i dítě jsou zdravé a zůstávají nadále pod kontrolou lékařů. Jedná se tak o teprve druhý případ dokončeného těhotenství po transplantaci srdce, přičemž první se povedl v roce 2011 v Praze.

Ženě, která porodila dceru na začátku února letošního roku, lékaři transplantovali srdce před devatenácti lety kvůli závažnému vrozenému onemocnění srdečního svalu. „Matka, které bylo v době transplantace 12 let, je v České republice teprve druhou matkou s transplantovaným srdcem. Je to opravdu unikátní a máme z toho velkou radost,“ objasnil pro ČTK ředitel Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno Petr Němec.

Ačkoliv je gravidita u žen s transplantovaným srdcem vysoce riziková, u jednatřicetileté ženy proběhl porod v pořádku. Žena byla celou dobu pod dohledem lékařů, kteří u ní sledovali především funkci transplantovaného srdce. „Matka je po dobu těhotenství ohrožena tzv. odhojením srdce, problém pokračuje i časně po porodu. Důvodem je nutnost vysazení některých léků proti odhojení, které mohou působit toxicky na plod,“ uzavřela pro ČTK lékařka Marie Ošmerová.

Zdroj: ČTK

Související články

Společnost

Transplantace čichových buněk dává naději lidem s poraněním míchy

Z domova

Čekání na transplantaci se v Česku zkrátilo na jeden rok

Společnost

Osmiletému chlapci úspěšně transplantovali obě ruce

Z domova

Lékaři v pražském IKEMu transplantovali srdce už tisícovce lidí

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.