V odchovu želvy Smithovy patří Zoo Praha mezi špičku, v roce 2008 se tam povedlo želvy namnožit úplně poprvé na světě. Dnes už chovatelé dokáží díky výzkumu Petra Velenského ovlivnit pohlaví narozených mláďat. Na začátku února se tak vylíhli tři samečci, které zoo potřebuje pro další chov.
Ve vylíhnutí vajec želvy Smithovy hraje zásadní roli zpomalení životních pochodů organismu. „U nás to řešíme umístěním vajec na měsíc až dva do vinotéky do teploty 14 stupňů Celsia,“ popsal kurátor Petr Velenský. „Teprve po opětovném nasazení do teplé líhně se vejce začnou vyvíjet,“ doplnil. Ve výzkumu kurátor odhalil, že želva Smithova nemá pohlaví určené chromozomálně, ale ovlivňuje jej teplota při inkubaci. „Snížením teploty v líhni o 1,5 stupně Celsia Velenský se svým týmem dosáhl líhnutí samečků, které potřebuje pro další chov,“ řekl Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha.
Želva Smithova patří mezi malé býložravé vodní želvy z oblasti severní Indie a Nepálu. Tři čerstvě narození samečci jsou v pražské zoo v pořadí 28. až 30. mládětem tohoto druhu. „Je to opravdu fascinující spojení chovatelských dovedností s vědeckým myšlením,“ dodal Bobek.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova
Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…