V Indii se narodila čtyři mláďata geparda. Stalo se tak více než 70 let poté, co byli gepardi v zemi prohlášeni za vyhynulé, informoval Ekolist. Nejohroženější jeřábi na světě zase rozšířili osazenstvo pražské zoologické zahrady a v liberecké zoo se poprvé narodila mláďata viskač, informovaly České noviny.
Čtyři mláďata geparda se v Indii narodila rodičům Siyaye a Freddiemu, dvěma gepardům, kteří byli do indického Národního parku Kuno převezeni loni v září z Namibie ve snaze vrátit šelmy do volné přírody. Indický ministr pro životní prostředí Bhupender Jádav označil narození gepardů za velmi významnou událost v historii ochrany naší přírody.
Gepard indický se kdysi pohyboval po celém Blízkém východě, Střední Asii a Indii. Nyní se ale vyskytuje pouze v Íránu a je považován za kriticky ohroženou šelmu. Podle odhadu íránských úřadů z roku 2022 v zemi žije 12 jedinců.
Od konce března je v pražské zoologické zahradě možné spatřit dva samce jeřábů bílých. „Dva mladí samci dorazili do Zoo Praha z německého ptačího parku Walsrode na doporučení Evropského koordinátora chovu. Výhledově by je také měly doplnit samice, se kterými vytvoří chovné páry,“ nastínil plány chovu kurátor ptáků Antonín Vaidl. Zoo Praha se tak nově může pochlubit největší kolekcí jeřábů v republice.
Jeřáb bílý hnízdí na Sibiři v oblasti dolního toku řeky Ob a v tundře Jakutska poblíž vodních zdrojů, na které je vázán. Pro zdejší původní obyvatele, zejména Jakuty, je posvátným ptákem spojovaným se šamanskými rituály. V současnosti se však jeho počty v přírodě pohybují okolo tří až čtyř tisíc jedinců. Klíčovou hrozbou pro tento druh je vysychání mokřadů na zimovištích v důsledku odklánění a přehrazování vodních toků. Ohrožuje jej také rozšiřování lidského osídlení zapříčiňující vyrušování na hnízdištích, případná otrava pesticidy využívanými v zemědělství a v neposlední řadě rybolov.
Zoo Liberec začala s chovem viskač na podzim roku 2021, kdy přicestovali samec a tři samice z Curychu. Nyní se v ní poprvé narodila mláďata tohoto jihoamerického hlodavce z čeledi činčilovitých. Už krátce po narození byla mláďata schopná se samostatně pohybovat a následovat matku, od které pijí mléko přibližně dva měsíce, než zcela přejdou na pevnou stravu. Liberecká zahrada je aktuálně jedinou zoo v Česku a šestou v Evropě, která tento druh chová.
Viskača je největší zástupce z čeledi činčilovitých, délka těla dospělého jedince dosahuje 45 až 65 centimetrů. Má šedohnědě zbarvené tělo se světlejšími chlupy na břiše a huňatým ocasem a vážit může i přes osm kilogramů. Ve volné přírodě obývá pampy a křovinaté oblasti v Argentině, Bolívii a Paraguayi, kde tvoří až třicetičlenné kolonie.
Foto: Zoo Liberec
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to
Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…