Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Uskupení Strašné dítě staví hriště podle návrhů dětí

Děti si na hřištích plní sny. Zdroj: strasnedite.cz

Dětské hřiště postavené podle návrhu těch nejpovolanějších, tedy dětí, to je základní koncepce skupiny „Strašné dítě“, tvořené třemi mladými umělkyněmi. Stavba hřiště probíhá s důrazem na soulad s konkrétním okolím, jeho atmosférou a možnostmi.

Jsou mladé, nápadité, mají smysl pro dětskou duši a představivost. Trio „Strašné dítě“ se věnuje navrhování a realizaci originálních dětských hřišť po celé republice, oproti jiným tvůrcům se ale liší v jedné zásadní věci – na návrzích se podílejí děti. Trojice návrhářek přitom směřuje k tomu, aby děti dané hřiště přijaly za své a cítily se na něm dobře, přičemž dávají velkou váhu jejich přáním a představám. Občas děti zapojí také do praktické stavby hřiště, natírají jednotlivé atrakce barvami nebo v kyblíčcích nosí malé kameny. Směřování uskupení nejlépe vystihuje citace na jeho webových stránkách: „Každé místo stejně jakokaždý kolektiv lidí má specifického ducha, specifické potřeby a zaslouží si takéspecifický citlivý přístup při tvorbě.“

Srdcem uskupení Strašné dítě je Lenka Klodová, absolventka Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, kterou v oblasti dětské tvorby inspiroval její profesor, sochař Kurt Gebauer. Své první hřiště nazvané Hej rup vytvořila v roce 1998 ve spolupráci s rodiči dětí z holešovické školy, profesionálně se pak problematice dětských hřišť začala věnovat koncem 90. let 20. století, kdy ve spolupráci s mateřskou školkou na Smíchově postavila hřiště pro sluchově postižené děti.

Skupina „Strašné dítě“ vznikla na přelomu tisíciletí poté, co Klodová začala spolupracovat s Helenou Polákovou. Později se k nim přidala ještě absolventka Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Lucie Nepasická.

Jak takové originálně navržené hřiště vypadá? Materiál i celá jeho koncepce se vybírá podle lokace a podmínek okolí, přičemž se snaží nenarušovat dané místo. Důraz je kladen na přirozenost a estetičnost výsledného hřiště ve vztahu nejen k dětem, ale ke všem jeho návštěvníkům. Nejčastěji využívaným materiálem je akátové dřevo. Proces výstavby jednoho hřiště, tj. od přijetí zakázky až po certifikaci, trvá nejméně půl roku.

Výsledná hřiště jsou natolik zajímavá, že si trojice „Strašné dítě“ nemusí zakázky shánět sama, naopak je jednotliví zadavatelé oslovují sami. Loňský rok byl zvláště úspěšný, podařilo se jim totiž vybudovat šest hřišť.

Zdroj: ihned.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

V Portugalsku najdete nejlepší pláž světa

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…