Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ušetřete za energie. Pomůže manuál, jak na komunitní energetiku

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

V dnešní době extrémně roste zájem o solární panely a jiné alternativní způsoby získávání elektřiny, a to nejen mezi jednotlivci, ale i v městech a obcích. Zájem kromě zdražování a války na Ukrajině podpořila i aktuální výzva Modernizačního fondu. Ten obcím nabízí dotace na výstavbu fotovoltaických elektráren, instalaci akumulačních baterií, ale také na pokrytí nákladů k posílení konstrukcí střech pro solární panely, rekonstrukci elektrorozvodů a nákup chytrých elektroměrů.

Obce se tak mohou pustit do projektů komunitní energetiky. Svaz moderní energetiky pro ně proto připravil praktický manuál. V něm se čtenáři dozví o příležitostech, shrnuje i přínosy komunitní energetiky pro obec i její občany, kterými je posílení energetické nezávislosti a přístup k levnější elektřině. Popisuje také základní typy projektů, které mohou obce pro posílení své energetické nezávislosti využít. Jedná se třeba o solární elektrárny na budovách města a jeho firem nebo solární přístřešky na parkovištích. Součástí je detailní návod, jak postupovat krok za krokem v přípravě kvalitních projektů.

„Díky čtyřmiliardovému programu Modernizačního fondu mají teď obce možnost položit základy komunitní energetiky, která zajistí levnější elektřinu místním domácnostem,“ uvedl Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky. Investice do solárních elektráren v majetku obcí a měst se mohou v budoucnu stát základem energetických společenství. Při dobře nastavené legislativě se do podobných projektů mohou zapojit obyvatelé nebo firmy. Sdílení společné energie je pak chrání před růstem cen energie na trhu. „Díky dobré volbě vlastních zdrojů například v podobě solárních elektráren na střechách veřejných budov či brownfieldech budou moci výhledově založit místní energetická společenství pro vlastní obyvatele. Díky němu dosáhnou domácnosti na místní obnovitelnou elektřinu za nižší cenu, než nyní nakupují od obchodníků,“ doplnil Sedlák.

Zdroj: Svaz moderní energetiky, Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Náplast, která zaznamená stav vašich orgánů. Seznamte se s novinkou na poli medicíny

Jak sekat trávu efektivně a zároveň ohleduplně k přírodě?

Češi se v období pandemie a inflace častěji obrací na second-hand obchody

Ohroženým tygrům se daří. Jejich počet překvapil i ochránce přírody

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…