V dnešní době extrémně roste zájem o solární panely a jiné alternativní způsoby získávání elektřiny, a to nejen mezi jednotlivci, ale i v městech a obcích. Zájem kromě zdražování a války na Ukrajině podpořila i aktuální výzva Modernizačního fondu. Ten obcím nabízí dotace na výstavbu fotovoltaických elektráren, instalaci akumulačních baterií, ale také na pokrytí nákladů k posílení konstrukcí střech pro solární panely, rekonstrukci elektrorozvodů a nákup chytrých elektroměrů.
Obce se tak mohou pustit do projektů komunitní energetiky. Svaz moderní energetiky pro ně proto připravil praktický manuál. V něm se čtenáři dozví o příležitostech, shrnuje i přínosy komunitní energetiky pro obec i její občany, kterými je posílení energetické nezávislosti a přístup k levnější elektřině. Popisuje také základní typy projektů, které mohou obce pro posílení své energetické nezávislosti využít. Jedná se třeba o solární elektrárny na budovách města a jeho firem nebo solární přístřešky na parkovištích. Součástí je detailní návod, jak postupovat krok za krokem v přípravě kvalitních projektů.
„Díky čtyřmiliardovému programu Modernizačního fondu mají teď obce možnost položit základy komunitní energetiky, která zajistí levnější elektřinu místním domácnostem,“ uvedl Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky. Investice do solárních elektráren v majetku obcí a měst se mohou v budoucnu stát základem energetických společenství. Při dobře nastavené legislativě se do podobných projektů mohou zapojit obyvatelé nebo firmy. Sdílení společné energie je pak chrání před růstem cen energie na trhu. „Díky dobré volbě vlastních zdrojů například v podobě solárních elektráren na střechách veřejných budov či brownfieldech budou moci výhledově založit místní energetická společenství pro vlastní obyvatele. Díky němu dosáhnou domácnosti na místní obnovitelnou elektřinu za nižší cenu, než nyní nakupují od obchodníků,“ doplnil Sedlák.
Zdroj: Svaz moderní energetiky, Ekolist
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)
Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…