Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ušetřete za energie. Pomůže manuál, jak na komunitní energetiku

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

V dnešní době extrémně roste zájem o solární panely a jiné alternativní způsoby získávání elektřiny, a to nejen mezi jednotlivci, ale i v městech a obcích. Zájem kromě zdražování a války na Ukrajině podpořila i aktuální výzva Modernizačního fondu. Ten obcím nabízí dotace na výstavbu fotovoltaických elektráren, instalaci akumulačních baterií, ale také na pokrytí nákladů k posílení konstrukcí střech pro solární panely, rekonstrukci elektrorozvodů a nákup chytrých elektroměrů.

Obce se tak mohou pustit do projektů komunitní energetiky. Svaz moderní energetiky pro ně proto připravil praktický manuál. V něm se čtenáři dozví o příležitostech, shrnuje i přínosy komunitní energetiky pro obec i její občany, kterými je posílení energetické nezávislosti a přístup k levnější elektřině. Popisuje také základní typy projektů, které mohou obce pro posílení své energetické nezávislosti využít. Jedná se třeba o solární elektrárny na budovách města a jeho firem nebo solární přístřešky na parkovištích. Součástí je detailní návod, jak postupovat krok za krokem v přípravě kvalitních projektů.

„Díky čtyřmiliardovému programu Modernizačního fondu mají teď obce možnost položit základy komunitní energetiky, která zajistí levnější elektřinu místním domácnostem,“ uvedl Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky. Investice do solárních elektráren v majetku obcí a měst se mohou v budoucnu stát základem energetických společenství. Při dobře nastavené legislativě se do podobných projektů mohou zapojit obyvatelé nebo firmy. Sdílení společné energie je pak chrání před růstem cen energie na trhu. „Díky dobré volbě vlastních zdrojů například v podobě solárních elektráren na střechách veřejných budov či brownfieldech budou moci výhledově založit místní energetická společenství pro vlastní obyvatele. Díky němu dosáhnou domácnosti na místní obnovitelnou elektřinu za nižší cenu, než nyní nakupují od obchodníků,“ doplnil Sedlák.

Zdroj: Svaz moderní energetiky, Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Česku se navýšil počet evropských patentů, za minulý rok šlo o více než 240 přihlášek

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…