Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Udržitelná energie z vesmíru? Možností jsou mimozemské solární panely

Ilustrační foto: Pixabay

V souvislosti s klimatickou krizí se společnost snaží vyhledat a prosadit udržitelnější zdroje energie. Mezi ně se mimo jiné řadí i solární panely. Ty však mají určité nevýhody – k produkci energie potřebují sluneční paprsky. Během noci nebo špatného počasí energii neprodukují. Tím se začala zabývat Evropská kosmická agentura (ESA), která chce solární panely umístit do vesmíru, kde budou slunečním paprskům vystaveny nepřetržitě.

Existuje řada zásadních důvodů, proč se vesmírná solární energie jeví jako mnohem proveditelnější a žádanější než kdykoli předtím,“ vysvětluje vedoucí projektu Sanjay Vijendran. „Patří mezi ně snížení nákladů na vypuštění na oběžnou dráhu s rozvojem opakovaně použitelných nosných raket, snížení nákladů na satelitní hardware díky masové výrobě – což je vidět na nových družicích, jako jsou Starlink a OneWeb – a trendy směřující k velmi modulárním konstrukcím satelitů pro solární energii.“

Projekt Solaris schválila Rada ESA v listopadu roku 2022 a výsledky by měly být známy ke konci příštího roku. Solární farmy by měly být na zemské oběžné dráze. Mezi výhody vyslání solárních panelů do vesmíru patří pravidelnost a stabilita, na oběžné dráze jsou totiž vystaveny slunečním paprskům po celý den, zároveň je sluneční záření ve vesmíru mnohem silnější než na zemi.

Související články

Zaručeně zlepší den

Thajsko jako první země jihovýchodní Asie schválilo sňatky stejnopohlavních párů

„Kdybych to vzdal, nadosmrti bych toho litoval,” říká dobrodruh Šimon Brázda o své 5 000 kilometrů dlouhé pouti napříč USA

Agroturistika na vzestupu. Češi chtějí být v kontaktu s přírodou

Ubývá přirozených dutin, pomozte netopýrům

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…