Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Unikátní český objev: Superlubrikant z ČVUT

Laboratorní aparatura pro magnetronové naprašování, Zdroj: ČVUT

Mezinárodní tým vedený Skupinou pokročilých materiálů na katedře řídicí techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze už dlouhou dobu zkoumá vlastnosti 2D materiálů a jejich využití jako mazivo pro stroje a další techniku. A konečně přišli na velmi přelomový objev.

Podařilo se jim naměřit nejnižší součinitel tření: jednu miliontinu. „Námi zvolená kombinace materiálů s velkým rozdílem mřížkové konstanty, což je například MoS2 vs. grafen, zaručuje nízké tření nezávislé na směru pohybu. To byla dosud hlavní překážka na cestě k superlubricitě,“ uvádí vedoucí skupiny Tomáš Polcar a dodává: „S tak nízkým třením bychom teoreticky dokázali rukou posunout objekt vážící tisíc tun.“

Takový superlubrikant by výrazně pomohl například u součástek v optických zařízeních nebo u vesmírných projektů. Součástky by mohly být díky němu do budoucna lehčí a jejich design mnohem jednodušší, což by se mohlo odrazit i na jejich ceně. Šrouby v některých strojích časem reznou, superlubrikant by tomu mohl předejít a zajistit jejich dlouhou životnost. Asi se s ním nesetkáme v běžné životě, ale přispěje i našim potřebám.

Skupina pokročilých materiálů FEL ČVUT, Zdroj: ČVUT

Nyní se výzkumem materiálu zabývá tým ve složení Mengzhou Liao, Paolo Nicolini, Victor Claerbout a Tomáš Polcar, ale jeho budoucnost k nám láká i další vědce z celého světa. Informaci o objevu dokonce na začátku roku otisknul vědecký časopis Nature Materials, je to vůbec první zmínka o české vědě v tomto časopise. I díky němu je teď další posun ve výzkumu superlubrikantu velmi žádaný po celém světě.

Zdroj: Czech Crunch, FEL ČVUT

Související články

Zaručeně zlepší den

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Astronomové objevili tři nové měsíce

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Zatočte s těžkou alergií pomocí léku na astma

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…