José Luis Torres jako část své tvorby vytváří pouliční instalace plné barev. Přestože vypadají hravě a vesele, je za nimi skryto poselství – varovat lidstvo před plýtváním, hromaděním přílišného množství věcí i jejich vyhazováním.
Umělec své skulptury vytváří zpravidla na cestách, takže jako materiál využívá to, co posbírá, a pracuje spontánně. Snaží se apelovat na lidské smysly prostou manipulací s každodenními předměty a recyklovanými materiály.
„Práce s živými barvami je na první pohled vnímána jako lákavá a hravá. Nicméně na celém díle je zároveň něco znepokojivého, jako by to v sobě drželo potenciální hrozbu. Nadměrné hromadění plastu přetéká z instalace a zvyšuje pocit nejistoty,“ uvádí k jedné ze svých skulptur Torres. Paralela s realitou je evidentní.
Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)
Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…