Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Umělá inteligence dokáže z oka odhalit riziko srdeční poruchy

Zdroj fotografie: pexels.com

Díky speciální umělé inteligenci vědci z lidského oka dokážou vyčíst věk, systolický krevní tlak, hladinu cukru v krvi a také odhalit riziko vážných srdečních příhod. Zjistili to přední američtí výzkumníci z Google Research, Stanford School of Medicine a Verily Life Sciences.

Nově vyvinutá umělá inteligence spočívá v algoritmu inspirovaném biologickými procesy, zejména vzory mezi neurony. Pro sestavení programu vědci využili data od více než 284 tisíců pacientů s očními problémy. Snímky jejich sítnic následně zpracovali programem, který je schopen strojového určení na základě nahraných dat. Podobné programy se používají například pro analýzu fotografií a ověřování jejich pravosti.

Díky porovnání nahraných dat je program schopen vyhodnotit odchylky v oku a rozpoznat známky kardiovaskulárních onemocnění. Lékaři jsou dnes při předvídání srdečních rizik odkázáni především na krevní testy, které jsou ale relativně drahé a také náročnější na čas. Nová neinvazivní metoda je finančně nenáročná a proces diagnózy by mohla výrazně urychlit. Autoři studie ale upozorňují, že vzorek v databázi je zatím příliš malý na to, aby byly výsledky zcela spolehlivé.

 

Zdroj: ceskatelevize.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost