Umělá inteligence dokáže z oka odhalit riziko srdeční poruchy

Zdroj fotografie: pexels.com

Díky speciální umělé inteligenci vědci z lidského oka dokážou vyčíst věk, systolický krevní tlak, hladinu cukru v krvi a také odhalit riziko vážných srdečních příhod. Zjistili to přední američtí výzkumníci z Google Research, Stanford School of Medicine a Verily Life Sciences.

Nově vyvinutá umělá inteligence spočívá v algoritmu inspirovaném biologickými procesy, zejména vzory mezi neurony. Pro sestavení programu vědci využili data od více než 284 tisíců pacientů s očními problémy. Snímky jejich sítnic následně zpracovali programem, který je schopen strojového určení na základě nahraných dat. Podobné programy se používají například pro analýzu fotografií a ověřování jejich pravosti.

Díky porovnání nahraných dat je program schopen vyhodnotit odchylky v oku a rozpoznat známky kardiovaskulárních onemocnění. Lékaři jsou dnes při předvídání srdečních rizik odkázáni především na krevní testy, které jsou ale relativně drahé a také náročnější na čas. Nová neinvazivní metoda je finančně nenáročná a proces diagnózy by mohla výrazně urychlit. Autoři studie ale upozorňují, že vzorek v databázi je zatím příliš malý na to, aby byly výsledky zcela spolehlivé.

 

Zdroj: ceskatelevize.cz

Autor článku

Anna Silná