Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ulice Prahy rozezní živá hudba a zpěv díky Zpěvomatu

Zpěvomat vyplní Prahu živou hudbou už posedmé. Autor fotografie: Vojtěch Brtnický

Nástroj s lidským hlasem a srdcem. Tak označují sami organizátoři svoji iniciativu Zpěvomat, která v pondělí 14. září oživí veřejný prostor Prahy. Záměr je prostý – užít si hudbu a potěšit zpěvem kolemjdoucí.

Zpěvomat rozezní v pondělí odpoledne pětici pražských náměstí – Jungmannovo náměstí, Tylovo náměstí, náměstí Míru, Karlovo náměstí a náměstí Republiky. V podvečer pak všech pět těles splyne v jedno na náměstí Míru. Skupinky zazpívají pod vedením zkušených lektorů z řad muzikantů, například Marty Topferové nebo Veroniky Vítové. Kolemjdoucím budou zpívat i na přání.

S nápadem přišla před sedmi lety zpěvačka a skladatelka Ridina Ahmedová, která tak chtěla do uspěchané doby vnést příležitost ke zklidnění prostřednictvím nejstaršího a nejdokonalejšího prostředku komunikace – lidského hlasu. „Možnost usednout na židli a nechat se oslovit prostým lidským hlasem dává našemu Zpěvomatu v době, kdy koronavirus všechny postavil před dosud neznámé situace, zcela nový rozměr. Už to není jen zastávka v ubíjejícím shonu a ruchu všedního dne, ale nabídka toho, co nemusí být samozřejmostí: kontaktu s jinými lidmi a vzájemné sdílení radosti,” říká Ahmedová.

Související články

Zaručeně zlepší den

Ve Virginii byl právě zahájen největší světový projekt 3D tištěného bydlení

Nově objevený planetární systém může ukrývat život. Leží v galaktickém sousedství Země

Pětileté dívce se podařilo publikovat vlastní knihu. Zařadila se tak do Guinnessovy knihy rekordů

První hmatatelný důkaz výbuchu supernovy: egyptský kámen Hypatia

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…