Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

U Brna vznikne čtvrť budoucnosti. Bude ekologická a otevřená komunitnímu životu

Návrh firmy Borák architekti klade důraz na udržitelnost. Foto: Borák architekti

Energeticky úsporná, uhlíkově neutrální a využívající moderní technologie. Taková bude nová čtvrť Chytré Líchy, která vznikne v Židlochovicích vzdálených necelých dvacet kilometrů od Brna. Město nyní obdrželo pět architektonických návrhů, z nichž komise složená ze zastupitelů Židlochovic i nezávislých odborníků vybere ten nejlepší.

Kromě snahy o eliminaci environmentálních dopadů bylo podmínkou také vhodné propojení s okolní zástavbou i krajinou. Čtvrť by navíc měla být otevřená komunitnímu způsobu života a využívání chytrých technologií. „Opomenout by účastníci neměli ani široké věkové či ekonomické spektrum obyvatel a tomu přizpůsobit rozmanitost forem bydlení,“ dodal jeden z porotců a starosta Židlochovic Jan Vitula.

Území na hranici města a přírody je územím na hranici mezi povinnostmi a volným časem, řekli o svém konceptu architekti z KOGAA studio. Foto: KOGAA studio

Hlavním cílem je proto vybudovat místo, které bude respektovat jak ekonomické, tak environmentální a sociální aspekty. Čtvrť by měla nabízet například sdílená řešení podporující ekologický způsob života nebo možnosti efektivního využívání vody. Komise nyní vybírá z celkem pěti návrhů. Hlavním kritériem je urbanistická, architektonická a udržitelná kvalita projektů. Jen desetiprocentní váhu pak porotci přikládají ceně.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak vznikl ležák? Známe příběh tohoto lahodného nápoje

Vědci nyní vyřešili, jak Mayové používali svůj 819denní kalendář

Rytina stará 15 tisíc let zaskočila archeology na Hladovém vrchu v Ostravě

Už víme, z čeho se skládá Měsíc

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…