Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tyto „molekulární vrtačky“ zabíjejí rakovinné buňky a bakterie odolné vůči antibiotikům

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Nový průlom v oblasti medicíny a boje proti nepřátelským organismům. Výzkumníci mu říkají mechanický způsob zabíjení v nanometrovém měřítku. O co se jedná? Odpovědi přinesl web Interesting Engineering.

Tým výzkumníků na univerzitě Lonestar v Texasu vyvinul řadu šesti velice malých vrtaček – každá z nich velikostně odpovídá jediné molekule. A právě tyto vrtačky by mohly redefinovat a usnadnit boj proti bakteriím, které jsou odolné vůči antibiotikům.

Jak to funguje?

Tyto nanostroje fungují tak, že se přichytí na povrch bakteriálních buněk, a když jsou vystaveny světlu, otáčejí se neuvěřitelně vysokou rychlostí, aby vyvrtaly díry přímo do bakterií. Jako zdroj je potřeba světlo se specifickou vlnovou délkou a specifickou intenzitou.

Tým Interesting Engineering se spojil s jedním z autorů výzkumu Jamesem M. Tourem, kterého se zeptal na detaily objevu. Tour uvedl, že se jedná o molekulární stroj, který vrtá do bakterie, aby ji zabil. Již dříve se ukázalo, že lze pomocí těchto typů nanostrojů zabíjet rakovinné buňky. Nyní výzkumný tým dokázal, že mohou tímto způsobem zabíjet i bakterie, přičemž nezáleží na tom, o jaký druh bakterií jde.

Ilustrační foto: Pixabay

Proč je tento nový systém potřeba?

Bakterie velice snadno přizpůsobují svou strukturu, aby odolávaly antibiotikům. Bakterie často přijdou na to, jak přežít nové antibiotikum po pouhých čtyřech nebo pěti letech – ještě předtím, než farmaceutická společnost získá zpět peníze, které vložila do výzkumu. I proto bylo třeba najít jiný způsob, jak s bakteriemi bojovat.

Je možné, že si bakterie vyvinou rezistenci vůči „vrtačkám“?

Jde o stroje velikosti nanometrů, které vrtají do bakteriálních membrán. Molekulární vrtačky zabíjí mechanismem, u kterého je vysoce nepravděpodobné, že by se proti němu bakterie kdy mohly bránit, protože se jedná o mechanický účinek, nikoli o chemický. Zdá se tedy, že nová metoda boje s nebezpečnými bakteriemi má velký potenciál.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Mládě největšího tura na světě odchovali poprvé v Česku. Jak vypadá?

Konec globálnímu oteplování je možná blízko

Jak v létě správně pečovat o pokožku, abychom se vyhnuli rakovině?

Ranní rutina zlepšuje zdraví mozku. Seznamte se s tipy neurovědců pro zdravější rána

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…