Nový průlom v oblasti medicíny a boje proti nepřátelským organismům. Výzkumníci mu říkají mechanický způsob zabíjení v nanometrovém měřítku. O co se jedná? Odpovědi přinesl web Interesting Engineering.
Tým výzkumníků na univerzitě Lonestar v Texasu vyvinul řadu šesti velice malých vrtaček – každá z nich velikostně odpovídá jediné molekule. A právě tyto vrtačky by mohly redefinovat a usnadnit boj proti bakteriím, které jsou odolné vůči antibiotikům.
Tyto nanostroje fungují tak, že se přichytí na povrch bakteriálních buněk, a když jsou vystaveny světlu, otáčejí se neuvěřitelně vysokou rychlostí, aby vyvrtaly díry přímo do bakterií. Jako zdroj je potřeba světlo se specifickou vlnovou délkou a specifickou intenzitou.
Tým Interesting Engineering se spojil s jedním z autorů výzkumu Jamesem M. Tourem, kterého se zeptal na detaily objevu. Tour uvedl, že se jedná o molekulární stroj, který vrtá do bakterie, aby ji zabil. Již dříve se ukázalo, že lze pomocí těchto typů nanostrojů zabíjet rakovinné buňky. Nyní výzkumný tým dokázal, že mohou tímto způsobem zabíjet i bakterie, přičemž nezáleží na tom, o jaký druh bakterií jde.
Bakterie velice snadno přizpůsobují svou strukturu, aby odolávaly antibiotikům. Bakterie často přijdou na to, jak přežít nové antibiotikum po pouhých čtyřech nebo pěti letech – ještě předtím, než farmaceutická společnost získá zpět peníze, které vložila do výzkumu. I proto bylo třeba najít jiný způsob, jak s bakteriemi bojovat.
Jde o stroje velikosti nanometrů, které vrtají do bakteriálních membrán. Molekulární vrtačky zabíjí mechanismem, u kterého je vysoce nepravděpodobné, že by se proti němu bakterie kdy mohly bránit, protože se jedná o mechanický účinek, nikoli o chemický. Zdá se tedy, že nová metoda boje s nebezpečnými bakteriemi má velký potenciál.
Zdroj: Interesting Engineering
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…