Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tyto „molekulární vrtačky“ zabíjejí rakovinné buňky a bakterie odolné vůči antibiotikům

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Nový průlom v oblasti medicíny a boje proti nepřátelským organismům. Výzkumníci mu říkají mechanický způsob zabíjení v nanometrovém měřítku. O co se jedná? Odpovědi přinesl web Interesting Engineering.

Tým výzkumníků na univerzitě Lonestar v Texasu vyvinul řadu šesti velice malých vrtaček – každá z nich velikostně odpovídá jediné molekule. A právě tyto vrtačky by mohly redefinovat a usnadnit boj proti bakteriím, které jsou odolné vůči antibiotikům.

Jak to funguje?

Tyto nanostroje fungují tak, že se přichytí na povrch bakteriálních buněk, a když jsou vystaveny světlu, otáčejí se neuvěřitelně vysokou rychlostí, aby vyvrtaly díry přímo do bakterií. Jako zdroj je potřeba světlo se specifickou vlnovou délkou a specifickou intenzitou.

Tým Interesting Engineering se spojil s jedním z autorů výzkumu Jamesem M. Tourem, kterého se zeptal na detaily objevu. Tour uvedl, že se jedná o molekulární stroj, který vrtá do bakterie, aby ji zabil. Již dříve se ukázalo, že lze pomocí těchto typů nanostrojů zabíjet rakovinné buňky. Nyní výzkumný tým dokázal, že mohou tímto způsobem zabíjet i bakterie, přičemž nezáleží na tom, o jaký druh bakterií jde.

Ilustrační foto: Pixabay

Proč je tento nový systém potřeba?

Bakterie velice snadno přizpůsobují svou strukturu, aby odolávaly antibiotikům. Bakterie často přijdou na to, jak přežít nové antibiotikum po pouhých čtyřech nebo pěti letech – ještě předtím, než farmaceutická společnost získá zpět peníze, které vložila do výzkumu. I proto bylo třeba najít jiný způsob, jak s bakteriemi bojovat.

Je možné, že si bakterie vyvinou rezistenci vůči „vrtačkám“?

Jde o stroje velikosti nanometrů, které vrtají do bakteriálních membrán. Molekulární vrtačky zabíjí mechanismem, u kterého je vysoce nepravděpodobné, že by se proti němu bakterie kdy mohly bránit, protože se jedná o mechanický účinek, nikoli o chemický. Zdá se tedy, že nová metoda boje s nebezpečnými bakteriemi má velký potenciál.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Angličtí vědci vyvinuli letecké palivo z lidských exkrementů

Vědci přišli na nový způsob tlumení bolesti. Je jím poslech dojemné hudby

Starý cestopis objevený po více než tisíci letech byl přeložený do češtiny

Rostlinné potraviny místo masa preferuje stále více Čechů, nejde jen o vegetariány a vegany

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…