Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Netopýři opět v hledáčku vědců. Jejich odolnost může být nadějí pro lidi se slabou imunitou

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

O spojení netopýrů a lidského zdraví jsme od rozšíření nového koronaviru slyšeli už několikrát. Pro vědce z Mendelovy univerzity jde ale o jedno z témat jejich dlouhodobého výzkumu. Zabývají se mykobakteriemi, proti kterým jsou tito drobní savci zřejmě odolní. Rozklíčování tohoto principu by mohlo pomoci lidem se slabou imunitou.

V současné době probíhá odběr vzorků a výzkum v Moravském krasu. Ve zdejší jeskyni Býčí skála zimuje 12 druhů netopýrů v celkovém počtu až tři tisíce jedinců. Vědci se soustředí na jejich výkaly, ve kterých jsou přítomny mikroorganismy včetně virů, plísní, prvoků nebo právě mykobakterií. „Netopýři jsou známí jako rezervoárová, polštářová, potenciální hostitelská a vektorová zvířata pro četné patogeny. Poznatky o přítomnosti mykobakterií u netopýrů jsou však omezené,“ uvedl Ivo Pavlík z Fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií, který vědecký tým vede.

Sběr vzorků probíhá v Moravském krasu. Foto: Ivo Pavlík, MENDELU

Mykobakterie rozkládají různou organickou hmotu, jako je chitin bezobratlých živočichů, kteří patří mezi netopýří potravu. Netuberkulózní mykobakterie jsou však známé také jako původce obtížně léčitelných infekcí plic, mízních uzlin nebo dalších orgánů. Vědci se proto snaží zjistit, jak funguje netopýří odolnost, aby mohli své poznatky přenést i do medicíny a imunologie. „Netopýři mění svůj metabolismus a funkce imunitního systému z maxima v letním období na minimum během zimování. Výsledek reakce mezi netopýrem a mykobakteriemi může zřejmě záviset na těchto fysiologických změnách, nebo na druhu netopýra a jeho potravních preferencích,“ shrnuje výchozí předpoklady brněnský vědec.

Související články

Zaručeně zlepší den

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Země má stabilizační mechanismus. Udržuje ji obyvatelnou

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…