Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Netopýři opět v hledáčku vědců. Jejich odolnost může být nadějí pro lidi se slabou imunitou

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

O spojení netopýrů a lidského zdraví jsme od rozšíření nového koronaviru slyšeli už několikrát. Pro vědce z Mendelovy univerzity jde ale o jedno z témat jejich dlouhodobého výzkumu. Zabývají se mykobakteriemi, proti kterým jsou tito drobní savci zřejmě odolní. Rozklíčování tohoto principu by mohlo pomoci lidem se slabou imunitou.

V současné době probíhá odběr vzorků a výzkum v Moravském krasu. Ve zdejší jeskyni Býčí skála zimuje 12 druhů netopýrů v celkovém počtu až tři tisíce jedinců. Vědci se soustředí na jejich výkaly, ve kterých jsou přítomny mikroorganismy včetně virů, plísní, prvoků nebo právě mykobakterií. „Netopýři jsou známí jako rezervoárová, polštářová, potenciální hostitelská a vektorová zvířata pro četné patogeny. Poznatky o přítomnosti mykobakterií u netopýrů jsou však omezené,“ uvedl Ivo Pavlík z Fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií, který vědecký tým vede.

Sběr vzorků probíhá v Moravském krasu. Foto: Ivo Pavlík, MENDELU

Mykobakterie rozkládají různou organickou hmotu, jako je chitin bezobratlých živočichů, kteří patří mezi netopýří potravu. Netuberkulózní mykobakterie jsou však známé také jako původce obtížně léčitelných infekcí plic, mízních uzlin nebo dalších orgánů. Vědci se proto snaží zjistit, jak funguje netopýří odolnost, aby mohli své poznatky přenést i do medicíny a imunologie. „Netopýři mění svůj metabolismus a funkce imunitního systému z maxima v letním období na minimum během zimování. Výsledek reakce mezi netopýrem a mykobakteriemi může zřejmě záviset na těchto fysiologických změnách, nebo na druhu netopýra a jeho potravních preferencích,“ shrnuje výchozí předpoklady brněnský vědec.

Související články

Zaručeně zlepší den

Evropská unie vyzývá sociální sítě, aby před eurovolbami najaly ověřovatele faktů a zabránily tak šíření fakenews

Váš mikrobiom obsahuje biliony bakterií a je jedinečný jako váš otisk prstu

EU zasahuje. Blíží se konec dovozu kávy pěstované na odlesněné půdě

NASA chce zavést jednotný lunární čas

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…