Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Týden bez odpadu chce veřejnost inspirovat k omezení odpadu

Zdroj fotografie: bezobalu

Bez odpadu, bez dopadu – to dáš!“ Tak motivují organizátoři k účasti v letošním ročníku Týdne bez odpadu, který startuje v pondělí 3. září. Přiblížit bezodpadový život se budou snažit skrze přednášky, filmové projekce či workshopy.

O problematice odpadu – a zdaleka ne pouze toho plastového – se (nejen) v Česku mluví čím dál více. Řady subjektů už také podnikají konkrétní kroky – některé řetězce se chystají přestat nabízet plastové příbory, kavárny nahrazují jednorázová brčka a k ministerské antiplastové kampani se připojilo prvních 7 společností. Ovšem i tak je cesta k výraznému snížení odpadu ještě dlouhá.

Týden bez odpadu se snaží především poskytnout o problematice potřebné informace a nastolit ve společnosti debatu. Mezinárodní akce se v českém prostředí uskuteční potřetí. V rámci týdne může konkrétní akci uspořádat kdokoliv – jednotlivec, organizace i firma.

V programu letošního ročníku nechybí bezobalové pikniky nebo závod spojující běh a sběr odpadků. Aktivně se k akci připojily i bezobalové obchody. Pořadatelé také oslovili konkrétní kavárny s výzvou pokusit se v příštím týdnu ve svých provozech omezit či úplně eliminovat odpad. Drobnou ale vítanou změnu může udělat každý jedinec u sebe – pro začátek stačí třeba používat vlastní kelímek na kávu s sebou, krabičku na obědy nebo sáčky na nákupy.

Související články

Zaručeně zlepší den

Elektromobily by mohly být udržitelnější. Pomůže změna výroby autobaterií

Unikátní projekt Sanitka přání bude plnit touhy lidí v Praze a Středočeském kraji

Velryba je hrdá na svého potomka. Pochlubila se jím turistům

McDonald vyřazené tácy nevyhodil, ale udělal z nich unikátní lavičky a koše. Jak se vám líbí?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…