Týden bez odpadu chce veřejnost inspirovat k omezení odpadu

Zdroj fotografie: bezobalu

Bez odpadu, bez dopadu – to dáš!“ Tak motivují organizátoři k účasti v letošním ročníku Týdne bez odpadu, který startuje v pondělí 3. září. Přiblížit bezodpadový život se budou snažit skrze přednášky, filmové projekce či workshopy.

O problematice odpadu – a zdaleka ne pouze toho plastového – se (nejen) v Česku mluví čím dál více. Řady subjektů už také podnikají konkrétní kroky – některé řetězce se chystají přestat nabízet plastové příbory, kavárny nahrazují jednorázová brčka a k ministerské antiplastové kampani se připojilo prvních 7 společností. Ovšem i tak je cesta k výraznému snížení odpadu ještě dlouhá.

Týden bez odpadu se snaží především poskytnout o problematice potřebné informace a nastolit ve společnosti debatu. Mezinárodní akce se v českém prostředí uskuteční potřetí. V rámci týdne může konkrétní akci uspořádat kdokoliv – jednotlivec, organizace i firma.

V programu letošního ročníku nechybí bezobalové pikniky nebo závod spojující běh a sběr odpadků. Aktivně se k akci připojily i bezobalové obchody. Pořadatelé také oslovili konkrétní kavárny s výzvou pokusit se v příštím týdnu ve svých provozech omezit či úplně eliminovat odpad. Drobnou ale vítanou změnu může udělat každý jedinec u sebe – pro začátek stačí třeba používat vlastní kelímek na kávu s sebou, krabičku na obědy nebo sáčky na nákupy.

Autor článku

Kristýna Motlová