V tropech tvoří nedílnou součást mořského ekosystému, s rostoucí teplotou oceánů se ale dostávají do ohrožení. Vědci z německého Helmholtzova centra pro výzkum oceánu nyní objevili nový způsob, jak korály uchránit před bělením, které značí úmrtí těchto podvodních živočichů. „Využíváme probiotické bakterie, které mohou pomoci korálům lépe překonat stres způsobený větším teplem,“ vysvětlila vedoucí studie Anna Roik.
K bělení dochází v důsledku oteplování oceánské vody, což korálům způsobuje stres. Následně ze svého povrchu vypudí řasy, se kterými žijí v symbióze, a přestože bez nich dokážou určitou dobu přežívat, postupně zbělají a umřou. Němečtí výzkumníci nově zkouší k posílení těchto žahavých organismů využívat probiotické bakterie, které transplantují z odolnějších druhů na citlivější.
Bakteriální mikrobiom je soubor všech bakterií žijících uvnitř a na povrchu daného organismu. U korálů druhu Pocillopora a Porites, které se nacházejí v thajském Andamanském moři, vědci upravili mikrobiom s pomocí dárcovských druhů korálů, které jsou vůči vyšším teplotám vody tolerantnější. „Z těchto korálů jsme odebrali vzorky tkáně a transplantovali je do citlivějších druhů Pocillopora a Porites. V podstatě děláme takovou transplantaci, kterou známe z péče o lidské pacienty,“ dodala Roik, podle které je nyní po prvotních úspěších důležité ve výzkumu dále pokračovat.
Zdroje: ekolist.cz, microbiomejournal.biomedcentral.com
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké
Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…