Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Transplantace mikrobiomu může korály ochránit před stresem a smrtí

Ilustrační foto: Freepik

V tropech tvoří nedílnou součást mořského ekosystému, s rostoucí teplotou oceánů se ale dostávají do ohrožení. Vědci z německého Helmholtzova centra pro výzkum oceánu nyní objevili nový způsob, jak korály uchránit před bělením, které značí úmrtí těchto podvodních živočichů. „Využíváme probiotické bakterie, které mohou pomoci korálům lépe překonat stres způsobený větším teplem,“ vysvětlila vedoucí studie Anna Roik.

K bělení dochází v důsledku oteplování oceánské vody, což korálům způsobuje stres. Následně ze svého povrchu vypudí řasy, se kterými žijí v symbióze, a přestože bez nich dokážou určitou dobu přežívat, postupně zbělají a umřou. Němečtí výzkumníci nově zkouší k posílení těchto žahavých organismů využívat probiotické bakterie, které transplantují z odolnějších druhů na citlivější.

Bakteriální mikrobiom je soubor všech bakterií žijících uvnitř a na povrchu daného organismu. U korálů druhu Pocillopora a Porites, které se nacházejí v thajském Andamanském moři, vědci upravili mikrobiom s pomocí dárcovských druhů korálů, které jsou vůči vyšším teplotám vody tolerantnější. „Z těchto korálů jsme odebrali vzorky tkáně a transplantovali je do citlivějších druhů Pocillopora a Porites. V podstatě děláme takovou transplantaci, kterou známe z péče o lidské pacienty,“ dodala Roik, podle které je nyní po prvotních úspěších důležité ve výzkumu dále pokračovat.

Zdroje: ekolist.cz, microbiomejournal.biomedcentral.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Dovolte si dovolenou. Jak cestovat s málo penězi, ale velkými zážitky?

Jak být produktivnější a ulevit si od stresu? Vyzkoušejte hlubokou práci

Změna v solárních panelech na polích – nemusí jen zabírat místo, mohou se u nich pěstovat plodiny

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…