Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Toto muzeum má ve své sbírce obraz, ke kterému si můžete přivonět a ucítit různé vůně

3 minuty radosti
Foto: Museo Nacional del Prado

Muzeum v Madridu má ve své sbírce obraz, který můžete cítit. Ano, čtete správně. Museo Nacional del Prado v Madridu ve Španělsku otevřelo unikátní výstavu navazující na obraz Smysl čichu od Jana Breughela a Rubense. Informaci přinesl server Euro News.

Obraz Smysl čichu zobrazuje zahradu se stromy, rostlinami a zvířaty. Původním cílem obrazu bylo evokovat širokou škálu pachů, které může člověk rozlišit. Muzeum Prado ale zašlo ještě o krok dále. Díky partnerství s nadací Perfume Academy Foundation a módní společností Puig vytvořilo muzeum deset odlišných vůní, které návštěvníkům obraz oživí.

Oživení 10 vůní

Pomocí AirParfum technologie vyvinuté společností Puig vytvořil parfumér Gregorio Sola deset vůní, které se shodují s různými prvky vyobrazenými na malbě. Díky čtyřem difuzérům lze vůně cítit, když návštěvníci manipulují s dotykovou obrazovkou umístěnou před dílem.

Návštěvníci mohou zachytit tóny esenciálních olejů z pomerančových květů, květinové aroma jasmínu nebo zelené vůně fíkovníku spolu s dřevěnými tóny jeho kůry. Součástí expozice jsou také vůně růží, kosatců, nardu a narcisů. K vytvoření vůně narcisu bylo potřeba natrhat přes 1 300 kg květů.

Obrazu dodává realistický rozměr také vůně africké cibetky, živého savce původem ze subsaharské Afriky.
Cibetka má mezi zadníma nohama váček, který vylučuje hustou nažloutlou pižmovou tekutinu, která se historicky používala při vytváření jemných parfémů kvůli svým stabilizačním vlastnostem.

A finálně můžete také zachytit jedna z vůní známou jako Alegorie. Jedná se o parfém inspirovaný kyticí květin na obraze, který alegorická postava drží v pravé ruce. Vůně obsahuje jasmín, růže a kořeněné prvky.

Madrid. Ilustrační foto: Pexels

Autoři voňavého obrazu

Obraz je jedním z pětidílného cyklu s názvem Pět smyslů od Jana Breughela, který chtěl, aby každé dílo evokovalo sílu jednotlivých smyslů: zraku, zvuku, čichu, chutě a hmatu. Breughel byl ve své době neuvěřitelně uznávaným vlámským malířem. Smysl čichu namaloval s pomocí svého přítele Petera Paula Rubense, který přispěl alegorickými postavami. Je považován za jednoho z nejvlivnějších umělců vlámské barokní tradice, často s Breughelem spolupracoval na různých projektech.

Sérii smyslů si pravděpodobně objednala Isabella Clara Eugenia a její manžel arcivévoda Albert Rakouský, tehdejší vládci Španělského Nizozemska.

Vůně úspěchu

Pro Museo Nacional del Prado byl experiment s voňavou výstavou obrovským úspěchem. Alejandro Vergara, kurátor muzea Prado uvedl, že odezva na expozici byla ve Španělsku i v celé Evropě veliká a návštěvníci byli z voňavého obrazu nadšeni.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Ekologicky šetrná plastová židle z Česka nadchla na mezinárodní soutěži Green Concept Award

Vědci konečně identifikovali otisky, které zanechala exploze „prvních hvězd“ v našem vesmíru

Mýdlo působí na komáry jako magnet, zjistili vědci

Dočkáme se levnější vody? Češi snižují její spotřebu

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na…