Životy laboratorních zvířat ochrání nová metoda testování vakcín, se kterou přišli vědci z Wyssova Institutu na Harvardově univerzitě. Při výzkumu chování imunitních buněk v těle se jim šťastnou náhodou podařilo vytvořit simulaci lidského imunitního systému.
Takzvaný lymfatický čip obsahuje vzorky imunitních buněk druhů T a B, které vědci pomocí speciálního enzymu aktivují a spustí tak přirozenou reakci shromažďování buněk do útvarů nacházejících se v lymfatických uzlinách. Tyto útvary v těle slouží k obraně organismu před nebezpečnými patogeny. Vědcům se nyní podařilo proces nasimulovat v laboratoři. Po vystavení specifickému patogenu buňky reagují spuštěním kompletní imunitní reakce, a pomáhají tak předpovědět reakci organismu na přítomnost vakcíny v těle.
Lymfatické čipy by tedy měly mimo jiné omezit nutnost testování na zvířatech. „Zvířata jsou zlatým standardem pro vývoj a testování nových vakcín, ale jejich imunitní systém se výrazně liší od toho našeho a nepředpovídá s dostatečnou přesností, jak se lidská imunita zachová. Náš imunitní čip by měl v budoucnu umožnit rychlejší a přesnější proces tvorby vakcín,“ uvedla autorka studie zveřejněné v časopise Advanced Science Girija Goyal.
Zdroj: Harvardova univerzita, Wiley Online Library
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…