Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Testy na zvířatech by měla výrazně omezit nová metoda simulace imunitního systému člověka

Ilustrační foto: Pexels

Životy laboratorních zvířat ochrání nová metoda testování vakcín, se kterou přišli vědci z Wyssova Institutu na Harvardově univerzitě. Při výzkumu chování imunitních buněk v těle se jim šťastnou náhodou podařilo vytvořit simulaci lidského imunitního systému.

Takzvaný lymfatický čip obsahuje vzorky imunitních buněk druhů T a B, které vědci pomocí speciálního enzymu aktivují a spustí tak přirozenou reakci shromažďování buněk do útvarů nacházejících se v lymfatických uzlinách. Tyto útvary v těle slouží k obraně organismu před nebezpečnými patogeny. Vědcům se nyní podařilo proces nasimulovat v laboratoři. Po vystavení specifickému patogenu buňky reagují spuštěním kompletní imunitní reakce, a pomáhají tak předpovědět reakci organismu na přítomnost vakcíny v těle.

Lymfatické čipy by tedy měly mimo jiné omezit nutnost testování na zvířatech. „Zvířata jsou zlatým standardem pro vývoj a testování nových vakcín, ale jejich imunitní systém se výrazně liší od toho našeho a nepředpovídá s dostatečnou přesností, jak se lidská imunita zachová. Náš imunitní čip by měl v budoucnu umožnit rychlejší a přesnější proces tvorby vakcín,“ uvedla autorka studie zveřejněné v časopise Advanced Science Girija Goyal.

Zdroj: Harvardova univerzita, Wiley Online Library

Související články

Zaručeně zlepší den

Hit jménem kombucha – čím tak pobláznila Čechy?

Dovolte si dovolenou. Jak cestovat s málo penězi, ale velkými zážitky?

Další norský archeologický objev – 1 200 let starý meč

Změna v solárních panelech na polích – nemusí jen zabírat místo, mohou se u nich pěstovat plodiny

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…