Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Termosolární úly: objev českého včelaře zachrání včelstvo

ilustrační foto, zdroj: vcely.sh.cvut.cz

Včelaři mají v rukou novou zbraň, která jim pomůže s likvidací nebezpečných roztočů. Vynález termosolárního úlu Romana Linharta je univerzální a levnou metodou. Navíc přináší téměř stoprocentní výsledky.

Termosolární úly Romana Linharta, patentované jako jediné výrobky svého druhu na světě, úspěšně brání napadení včel stále častěji se vyskytujícím roztočem Varroa destructor, ničícím včelstva na celém světě. Podle aktuálních údajů kvůli němu jen v České republice uhynulo 35 % včelstev.

Linhart na princip ochrany včel ohříváním úlů sluncem přišel na půdě Střední zemědělské školy v Chrudimi, kde vyučuje: „Tady za mnou kousek je obchod, kde pod střechou žijí včely. Jsou tam už sedmnáct let a varoáza je nezničila. Napadlo mě, že to může být i tou rozpálenou plechovou střechou,“ řekl již dříve pro novinky.cz včelař. Fungování samotného úlu, jenž byl z hlediska teplotního výkonu testován ve spolupráci s olomouckou Univerzitou Palackého, je poměrně jednoduché – stačí klasickou střechu úlu vyměnit za termosolární strop. Během dvou hodin je parazit mrtvý, zatím co včelám ani plástům se nic nestane. Pozor je ale nutné dávat na vzestup teploty, léčebné maximum je 47 °C.

Samotný princip hubení roztoče Varroa destructor pomocí zvýšení teplot sice není nový, nicméně jeho nízkonákladovost, univerzálnost a celkové pojetí výrobku z něho vytváří naprosto jedinečnou záležitost. Podle sámotného objevitele solárního úlu, je toto na světě první zařízení, které využívá k hubení roztoče slunečního svitu. Roman Linhart má tak se svým vynálezem překonávajícím dosud používanou, avšak díky adaptaci roztočů čím dál tím méně účinnou, chemickou likvidaci škůdců dveře do zahraničí otevřené.

 

novinky.cz, VSK

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Jak se zbavit nočních můr? Naději přináší nová terapie

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Byla vytvořena dosud nejdetailnější mapa centra paměti mozku

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…