Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Termosolární úly: objev českého včelaře zachrání včelstvo

ilustrační foto, zdroj: vcely.sh.cvut.cz

Včelaři mají v rukou novou zbraň, která jim pomůže s likvidací nebezpečných roztočů. Vynález termosolárního úlu Romana Linharta je univerzální a levnou metodou. Navíc přináší téměř stoprocentní výsledky.

Termosolární úly Romana Linharta, patentované jako jediné výrobky svého druhu na světě, úspěšně brání napadení včel stále častěji se vyskytujícím roztočem Varroa destructor, ničícím včelstva na celém světě. Podle aktuálních údajů kvůli němu jen v České republice uhynulo 35 % včelstev.

Linhart na princip ochrany včel ohříváním úlů sluncem přišel na půdě Střední zemědělské školy v Chrudimi, kde vyučuje: „Tady za mnou kousek je obchod, kde pod střechou žijí včely. Jsou tam už sedmnáct let a varoáza je nezničila. Napadlo mě, že to může být i tou rozpálenou plechovou střechou,“ řekl již dříve pro novinky.cz včelař. Fungování samotného úlu, jenž byl z hlediska teplotního výkonu testován ve spolupráci s olomouckou Univerzitou Palackého, je poměrně jednoduché – stačí klasickou střechu úlu vyměnit za termosolární strop. Během dvou hodin je parazit mrtvý, zatím co včelám ani plástům se nic nestane. Pozor je ale nutné dávat na vzestup teploty, léčebné maximum je 47 °C.

Samotný princip hubení roztoče Varroa destructor pomocí zvýšení teplot sice není nový, nicméně jeho nízkonákladovost, univerzálnost a celkové pojetí výrobku z něho vytváří naprosto jedinečnou záležitost. Podle sámotného objevitele solárního úlu, je toto na světě první zařízení, které využívá k hubení roztoče slunečního svitu. Roman Linhart má tak se svým vynálezem překonávajícím dosud používanou, avšak díky adaptaci roztočů čím dál tím méně účinnou, chemickou likvidaci škůdců dveře do zahraničí otevřené.

 

novinky.cz, VSK

Související články

Byznys

Forbes zveřejnil seznam 30 talentovaných Čechů do 30 let

Společnost

Olomoucká nemocnice má nové špičkové vybavení pro novorozence

Inspirace

Čeští lesníci testují účinnou látku proti kůrovcům

Inspirace

Polka vyrábí užitečný papír. Pomocí něj zachraňuje včely

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory

Opatrujte své duševní zdraví. Odborníci radí, jak o sebe pečovat v době epidemie