Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tipy k vodě. Jak se ubránit žralokovi?

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Řadu let mezi lidmi přetrvává strach z napadení žralokem, především kvůli tomu, že jsou často ztvárňováni jako krvelační predátoři. Nepomáhá tomu ani nedávné úmrtí v Egyptě. Proto jsme zapátrali, jak by se měl člověk v případě, že na žraloka ve vodě narazí, chovat. Server Cestolino radí zachovat chladnou hlavu a neváhat se bránit.

Navzdory nedávným událostem platí fakt, že riziko, že na žraloka v moři člověk narazí, je minimální. Podle údajů CNN je šance na útok žraloka na člověka pouze 1 : 11,5 milionu. K většině útoků dochází v případě, kdy si žralok splete člověka s tuleněm nebo jiným živočichem a po prvním kousnutí obvykle odplouvá. Pokud žraloka zpozorujete, odborníci doporučují, abyste zůstali pokud možno klidní – predátor umí vycítit zvýšený zmatek, rychlejší tlukot srdce, okamžitě pozná stresu plné pohyby, panický strach. Pokud žralok jen pluje kolem, sledujte ho, ale snažte se na něj nereagovat. Možná o vás nemá zájem, jen jste se prostě ocitli v jeden čas na jednom místě. Nesnažte se žraloka vyplašit či odehnat, zbrklé pohyby zajistí pravý opak.

Abyste riziko útoku minimalizovali, doporučuje se plavat ve skupinách, protože žraloci obvykle útočí na jednotlivce. Vyvarujte se také pobytu ve vodě za soumraku nebo za úsvitu, protože v této době jsou žraloci nejaktivnější a viditelnost je velmi nízká. Držte se spíše poblíž pobřeží, a to z toho důvodu, aby u vás pomoc mohla být co nejrychleji. Zároveň je dobré mít na paměti, že žraloci rádi loví v mělkých vodách.

Pokud si vás už žralok vyhlídl, rozhodně se k němu neotáčejte zády a nesnažte se uplavat. Poznáte to podle toho, že kolem vás krouží ve stále se utahujících kruzích. Jedná se o horší alternativu, s největší pravděpodobností se chystá zaútočit. V takovou chvíli je potřeba zmobilizovat všechny síly a odvahu a pokusit se o úder. Snažte se ho zasáhnout do citlivých míst (oči, čumák, žábry). V případě, že s sebou máte jakoukoliv věc (podvodní kameru, šnorchl), použijte ji jako zbraň. Jakmile to bude možné, vylezte ven z vody.

Související články

Zaručeně zlepší den

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…