Letošní 17. ročník talentového programu L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě zná své vítězkyně. Ocenění získala Pavla Eliášová, který se zabývá alternativními zdroji energie, Michaela Fencková zkoumající geny, které přispívají k neuronovým poruchám, a Veronika Vymetálková zabývající se nádory tlustého střeva a konečníku. Spolu s oceněním získaly vědkyně odměnu ve výši 200 tisíc korun.
Pavla Eliášová se snaží vyvinout nový materiál, který umožní přeměnu oxidu uhličitého na solární paliva. Právě s nadměrnou produkcí CO2 souvisí globální oteplování. „Hlavním cílem projektu je vyvinout materiály, které budou efektivní i bez přítomnosti drahých kovů, jako jsou platina a paladium, a to s využitím pouze slunečního záření,“ vysvětluje Eliášová a dodává, že velký potenciál mají karbidy přechodných kovů, například titanu nebo molybdenu.
Pomocí mušky octomilky zkoumá Michaela Fencková geny a jejich defekty, které přispívají k neurovývojovým poruchám jako je autismus nebo porucha intelektu. „Díky velké genetické podobnosti s člověkem nám octomilka umožňuje studovat až stovky různých genetických příčin těchto poruch,“ objasňuje Fencková. Cílem jejího projektu je zjištění, jak genetické defekty poruchy způsobují. Výsledky výzkumu chce vědkyně využít pro léčbu těchto poruch.
Veronika Vymetálková se snaží v krvi pacientů odhalit ukazatele nádorů tlustého střeva a konečníku, které by mohly předpovědět návrat rakoviny nebo rezistenci proti léčbě. „V mém projektu se snažím odhalit ukazatele v krvi, které by pomohly identifikovat rozvíjející se návrat onkologického onemocnění. Dosud nebyl nalezen žádný ukazatel, dle kterého lze pacienty rozlišit na ty, kteří z chemoterapie mají prospěch, a na ty, kteří z ní neprofitují,“ říká Vymetálková, která si od výsledků slibuje personalizaci léčby a s ní vyšší úspěšnost a zlepšení prognózy pacientů.
„Talentový program L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě se snaží dodat mladým vědkyním sebevědomí na jejich pracovní cestě a povzbudit je, ať už na začátku kariéry nebo v jejím průběhu. Jak je patrné ze zpětné vazby, laureátky výhru často použijí na skloubení rodičovských a pracovních povinností nebo při založení vlastní vědecké skupiny. Jsme rádi, že náš program podporuje badatelky, které svými výzkumy mohou ovlivnit životy nás všech,“ říká generální ředitelka společnosti L’Oréal Česká republika Brigitte Strellerová.
Cílem programu je podpora talentovaných vědkyň a zvýšení povědomí o významu rovnosti pohlaví ve vědě. Zastoupení žen v této sféře je totiž dlouhodobě nízké. Ačkoliv je na vysokých školách podíl studentek vysoký, většina z nich po ukončení studia nebo po mateřské dovolené z vědeckého oboru odchází.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to
Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…