Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

České vědkyně? Slaví úspěchy a inspirují další generace

Ilustrační foto: Pixabay

Dnes, 11. února, slavíme Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, který vyhlásila Organizace spojených národů na konci roku 2015. Tento den nám nejen připomíná historické úspěchy vědkyň, ale také motivuje další generace žen, aby se angažovaly ve vědeckém výzkumu a rozvíjely svůj potenciál. Právě Česko se může pochlubit mnoha významnými jmény.

Přední českou biochemičkou a molekulární bioložkou je Eva Zažímalová. Její zaměření je v oblasti rostlinné fyziologie a genetiky, významný podíl má na výzkumu mechanismů, které ovlivňují růst a vývoj rostlin. Od roku 2017 je předsedkyní Akademie věd ČR.

Foto: AV ČR, Stanislava Kyselová / Wikimedia Commons

Ostravská rodačka Kateřina Staňková je významná česká vědkyně na poli počítačových věd. Její práce v oblasti teorie her a evoluční biologie získala mezinárodní pozornost. V současnosti vyučuje na nizozemské Technické univerzitě v Delftu, kde se zabývá teorií her v oblasti rakoviny a jejich léčby.

Foto: Kateřina Staňková

Oblasti biotechnologie a reprodukce se věnuje Kateřina Komrsková z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a AV ČR. V minulém roce se zabývala objevem fúzního proteinu lidského vajíčka přispěla k léčbě neplodnosti.

Foto: Přírodovědedecká fakulta UK

Chemička a fyzikální chemička Jana Roithová dvakrát získala prestižní grant Evropské výzkumné rady (ERC). Mezi její oblasti patří také výzkum vlastnosti molekul a katalytickým reakcím. Nyní působí na nizozemské Radboud University.

Foto: Academia Net

Fyzioložka a biochemička Helena Illnerová objasnila systém tvorby melatoninu v šišince mozkové, výzkum věnovala také enzymu močovinového cyklu. Působila jako předsedkyně Akademie věd ČR.

Foto: Luděk Kovář / Wikimedia Commons

Podle Národního kontaktního centra – gender a věda ze Socialistického ústavu Akademie věd ČR zastoupení žen v oblasti vědy roste. Přesto se stále jedná o čtvrtinu (v roce 2020 šlo o 27,6%). O popularizaci zastoupení žen ve vědě se snaží talentový program L´Oréal, který oceňuje české vědkyně už bezmála dvacet let.

Související články

Zaručeně zlepší den

Lovci a sběrači z doby kamenné měli velmi organizovaný domácí život

I malí dinosauři existovali, paleontologové našli nový druh

Vědci zřejmě konečně odhalili původ nepatrné atmosféry Měsíce

Olympijské hry v poezii? Dříve se soupeřilo i v básních

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…