Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tabáková epidemie je na ústupu. Kuřáků výrazně ubylo

Zdroj fotografie: Unsplash

Že kouření škodí zdraví, není tajemstvím. Teprve nyní se však zdá, že protikuřácké kampaně a opatření začaly přinášet kýžené výsledky – počet kuřáků se poprvé zastavil.

Ze zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) vyplynulo potěšující zjištění – růst počtu kuřáků se v celosvětovém měřítku poprvé zastavil. Snížil se zejména počet kuřáků z řad mužů, tedy kategorie, která varováním odolávala nejdéle. Podle generálního ředitele WHO má nemalý podíl právě to, že jsou vlády vůči tabákovému průmyslu přísnější.

Pokles přitom rozhodně není zanedbatelný. Ze třetiny světové populace, která v roce 2000 pravidelně konzumovala tabákové výrobky, to byla v roce 2015 už jen čtvrtina. Pozitivně vyznívá i predikce WHO do budoucna – do roku 2025 by se podle ní měl počet kuřáků snížit o 37 milionů lidí. Globální tabáková epidemie je tak poprvé na ústupu.

Zpráva se zaměřila také na politická a vládní opatření, která se tabákového průmyslu a problematiky velkého množství kuřáků týkají. Zásluhy připisuje zejména zvýšeným kontrolním opatřením a navýšení daní na tabákové výrobky. Nemalou roli hrají i preventivní a informativní kampaně, které před následky kouření varují.

Zdroj: WHO

Související články

Zaručeně zlepší den

Čím to je, že čokoláda tak dobře chutná? Vědci už to vědí

Britové touží po nezávislosti. Větrné elektrárny tam loni vyrobily nejvíc energie v historii

Studium v zahraničí je skvělým startem do života, říká David Jízdný

Mandle urychlují regeneraci po namáhavém cvičení

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …