Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Syn díky veselým fotkám matky s demencí uchovává její vzpomínky

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: YnotPhoto.com

Vyrovnat se s vážnou nemocí blízkého člověka je nepochybně obtížná věc a každý si v takovém případě hledá individuální cestu. Tony Luciani není výjimkou. Smířit se s matčinou nemocí mu pomohla jeho velká životní vášeň – fotografování. Díky tomu vznikla série úžasných snímků.

Lucianiho matce bylo 91 let, když se k synovi přestěhovala, protože se o sebe už nedokázala sama postarat. Navíc se u ní pomalu začala projevovat ztráta paměti jako doprovodný jev demence. Za uplynulé roky se dvojice velmi dobře sžila a oživila svůj vztah o velmi originální položku – společnou uměleckou tvorbu.

„Máma miluje pózování a nikdy nezpochybňuje můj koncept. Je otevřena neobvyklým situacím, v nichž by kdokoliv jiný pochyboval o celkovém záměru. Ale ona ne,“ oceňuje fotograf. Zároveň přiznává, že matku pravidelně uplácí sušenkami.

Společné úsilí dvojice se nepochybně vyplácí. Výsledkem jejich tvorby jsou originální a leckdy humorné fotografie – ať už si na nich stařenka nanáší pleťovou masku, nebo jezdí na skateboardu. Nechybí ale ani emotivní snímky věrně odrážející stáří i nemoc. Celkem jich v rámci série duo vytvořilo rovnou stovku.

Symboliku ve fotkách lze najít různou. Podle jejich autora hovoří o životě, vůli a vytrvalosti. Hlavní motiv ale vidí v zobrazení lásky mezi matkou a dítětem skrze momenty, které příliš rychle mizí. V případě demence obzvlášť. „Čas se vytrácí. A až bude tahle jízda u konce, mým prostým přáním je být vděčný za tyto vzácné chvíle s mojí mámou,“ přeje si Luciani.

Související články

Inspirace

Cvičte paměť a vzdělávejte se. Pomáhá to předcházet demenci

Inspirace

Projekt Pestrá strava naučí seniory zdravě svačit

Inspirace

Spánek či manželství pomáhají předcházet srdečním chorobám

Inspirace

Fotografka-seniorka baví internet svými kuriózními fotkami

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost