Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Švédští studenti vymysleli, jak pomoci hladovějícím lidem. Předělávají ovoce na prášek

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Prášek, který je získáván z procházejícího ovoce, by mohl ukončit hladomor ve světě. Alespoň to si myslí švédští studenti, kteří s tímto nápadem ohromili svět a před nedávnem úspěšně ukončili kampaň na jeho uskutečnění.

Skupina studentů z Lund University ve Švédsku nedávno úspěšně dokončila kampaň, kde na serveru Kickstarter vybrala asi dvacet šest tisíc dolarů na podporu jejich nápadu. Ten se zakládá na získávání levného a procházejícího ovoce ze supermarketů a jeho přeměnu v potravinový prášek. Konečný produkt s názvem FoPo bude pak prodáván dále v obchodech.

Prášek z ovoce je velmi chutný a navíc je výživově hodnotný.  Zatím je novinka dostupná ve třech příchutích – v banánové, malinové a mangové, ale v plánu je i ananasová. FoPo by měl být jediný produkt na celém světě, který bude vyráběný z ovoce, a budou si ho moci koupit lidé na celém světě.

„K vyrobení prášku nepoužíváme žádné nové technologie, ale vytváříme hodnotu z neúčinného systému prodeje jídla – z toho, co lidé nestačili spotřebovat. Náš vynález je pouze v tom, že pracujeme s ovocem a zeleninou, které brzy projdou záruční lhůtou,“ řekl jeden z organizátorů projektu Gerald Marin.

Studenti mají v plánu také spolupráci s neziskovými a humanitárními organizacemi. „FoPo je ideální produkt pro humanitární pomoct, jelikož je jeho výroba velmi levná a přitom zachová nutriční hodnoty,“ dodal Marin. Se studenty zatím spolupracují obchody na Filipínách a v Polsku. Další stále přibývají.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Přečtěte si rozhovor s Terezou Drahoňovskou, která svůj příběh s alopecií popisuje v originálním komiksu Bez vlasů.