Švédští studenti vymysleli, jak pomoci hladovějícím lidem. Předělávají ovoce na prášek

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Prášek, který je získáván z procházejícího ovoce, by mohl ukončit hladomor ve světě. Alespoň to si myslí švédští studenti, kteří s tímto nápadem ohromili svět a před nedávnem úspěšně ukončili kampaň na jeho uskutečnění.

Skupina studentů z Lund University ve Švédsku nedávno úspěšně dokončila kampaň, kde na serveru Kickstarter vybrala asi dvacet šest tisíc dolarů na podporu jejich nápadu. Ten se zakládá na získávání levného a procházejícího ovoce ze supermarketů a jeho přeměnu v potravinový prášek. Konečný produkt s názvem FoPo bude pak prodáván dále v obchodech.

Prášek z ovoce je velmi chutný a navíc je výživově hodnotný.  Zatím je novinka dostupná ve třech příchutích – v banánové, malinové a mangové, ale v plánu je i ananasová. FoPo by měl být jediný produkt na celém světě, který bude vyráběný z ovoce, a budou si ho moci koupit lidé na celém světě.

„K vyrobení prášku nepoužíváme žádné nové technologie, ale vytváříme hodnotu z neúčinného systému prodeje jídla – z toho, co lidé nestačili spotřebovat. Náš vynález je pouze v tom, že pracujeme s ovocem a zeleninou, které brzy projdou záruční lhůtou,“ řekl jeden z organizátorů projektu Gerald Marin.

Studenti mají v plánu také spolupráci s neziskovými a humanitárními organizacemi. „FoPo je ideální produkt pro humanitární pomoct, jelikož je jeho výroba velmi levná a přitom zachová nutriční hodnoty,“ dodal Marin. Se studenty zatím spolupracují obchody na Filipínách a v Polsku. Další stále přibývají.

Autor článku

Barbora Jahodová