Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Stůl s příběhem, který vás posadí. Dvojice Čechů vytváří designové stoly z historických parket

Jaroslav Koucký a Jan Stára, zakladatelé Duradero. Foto: se svolením Duradero

Co byste řekli tomu, kdybyste se dozvěděli, že stůl, na kterém právě večeříte, je vyrobený z podlahy? A to z podlahy rovnou historické, po které se v minulosti procházel například československý olympionik Kurt Epstein? Pokud vám chutná víc, když je u stolu o čem vyprávět, česká značka Duradero bude přesně vaším šálkem kávy.

Slovo duradero pochází ze španělštiny a znamená trvající či přetrvávající. Přesně tak vystihuje záměr mladé dvojice Čechů, která za projektem stojí – starý materiál dostává díky dalšímu využití nové poslání, přetrvávající po několik generací. Manažer Jaroslav Krucký společně s truhlářem Janem Stárou začali psát příběh designových stolů začátkem roku 2018. Na jejich výrobu používají parkety z historických domů po celé republice. Sami si je jezdí vybírat. Kromě dohledu na kvalitu dřeva se tak seznamují i se zajímavými historickými příběhy, jimž byly parkety svědkem. Každý stůl je pak unikátním designovým kouskem. „Věříme na poctivou ruční práci, věříme, že můžeme prodloužit život krásným a dějinami ošlehaným kusům dřeva,“ říkají tvůrci.

Stoly s historickým příběhem se hezky vyjímají i v moderních interiérech. Foto: se svolením Duradero

Proč právě parkety? Jejich výhoda spočívá zejména v kvalitním tvrdém dřevě, z něhož bývají vyrobeny. Benefitem je také možnost jejich recyklace a potenciál k přetvoření do nového výrobku. V neposlední řadě jim dává mimořádný punc jejich historie. Každý z vyrobených stolů je navíc opatřen speciálním štítkem s údajem, kdy, kým a z jakého materiálu byl vyroben. Moderní doplněk pak představuje QR kód, jehož načtením se vám zobrazí konkrétní příběh parket vašeho stolu.

Hodiny s parketami Vyšehrad1905 z činžovního domu pod Vyšehradem naproti Albertovu. Foto: se svolením Duradero

Originální nápad, který v sobě spojuje české řemeslo, recyklaci a lákavý design, můžete podpořit v právě probíhající kampani na portálu Hithit. Výtěžek má sloužit na výrobu nových prototypů, rekonstrukci skladu a propagaci. Jako odměnu za podporu na vás čekají atraktivní odměny jako například kožený opasek, hodiny vyrobené ze starých parket nebo stará parketa přeměněná v držák na víno.

Související články

Zaručeně zlepší den

Bhútán hlásí navýšení počtu sněžných levhartů o 40 procent

Jak a jaké udržitelné bydlení zajistit pro rodiče ve stáří

Nahradí ChatGPT lékaře? Zvládl správně diagnostikovat nemoc

Jan Černý navrhne olympijskou kolekci pro Paříž 2024. Má být „brutálně speciální“

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…