Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Stůl s příběhem, který vás posadí. Dvojice Čechů vytváří designové stoly z historických parket

Jaroslav Koucký a Jan Stára, zakladatelé Duradero. Foto: se svolením Duradero

Co byste řekli tomu, kdybyste se dozvěděli, že stůl, na kterém právě večeříte, je vyrobený z podlahy? A to z podlahy rovnou historické, po které se v minulosti procházel například československý olympionik Kurt Epstein? Pokud vám chutná víc, když je u stolu o čem vyprávět, česká značka Duradero bude přesně vaším šálkem kávy.

Slovo duradero pochází ze španělštiny a znamená trvající či přetrvávající. Přesně tak vystihuje záměr mladé dvojice Čechů, která za projektem stojí – starý materiál dostává díky dalšímu využití nové poslání, přetrvávající po několik generací. Manažer Jaroslav Krucký společně s truhlářem Janem Stárou začali psát příběh designových stolů začátkem roku 2018. Na jejich výrobu používají parkety z historických domů po celé republice. Sami si je jezdí vybírat. Kromě dohledu na kvalitu dřeva se tak seznamují i se zajímavými historickými příběhy, jimž byly parkety svědkem. Každý stůl je pak unikátním designovým kouskem. „Věříme na poctivou ruční práci, věříme, že můžeme prodloužit život krásným a dějinami ošlehaným kusům dřeva,“ říkají tvůrci.

Stoly s historickým příběhem se hezky vyjímají i v moderních interiérech. Foto: se svolením Duradero

Proč právě parkety? Jejich výhoda spočívá zejména v kvalitním tvrdém dřevě, z něhož bývají vyrobeny. Benefitem je také možnost jejich recyklace a potenciál k přetvoření do nového výrobku. V neposlední řadě jim dává mimořádný punc jejich historie. Každý z vyrobených stolů je navíc opatřen speciálním štítkem s údajem, kdy, kým a z jakého materiálu byl vyroben. Moderní doplněk pak představuje QR kód, jehož načtením se vám zobrazí konkrétní příběh parket vašeho stolu.

Hodiny s parketami Vyšehrad1905 z činžovního domu pod Vyšehradem naproti Albertovu. Foto: se svolením Duradero

Originální nápad, který v sobě spojuje české řemeslo, recyklaci a lákavý design, můžete podpořit v právě probíhající kampani na portálu Hithit. Výtěžek má sloužit na výrobu nových prototypů, rekonstrukci skladu a propagaci. Jako odměnu za podporu na vás čekají atraktivní odměny jako například kožený opasek, hodiny vyrobené ze starých parket nebo stará parketa přeměněná v držák na víno.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Vědci rozluštili záhadu travnatých kruhů v poušti Namib

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…