Podle International Aid for the Protection & Welfare of Animals žije na celém světě 480 milionů toulavých koček. Volně pobíhající zvířata mají často špatné životní podmínky bez řádné výživy a lékařské péče. Navíc počet koček, které potřebují domov, výrazně převyšuje dostupné zdroje a poptávku po adopci. Řešením je samozřejmě klasická kastrace, nicméně pozornost se nyní obrací ke kočičí antikoncepci, jak píše server Interesting Engineering.
Vědci našli trvanlivou metodu antikoncepce pro domácí kočky tím, že do těla dodávají specifický gen nazývaný anti-Müllerian hormon (AMH). Výzkum je výsledkem spolupráce mezi výzkumníky z Cincinnati Zoo & Botanical Garden, Harvard Medical School a University of Massachusetts Chan Medical School.
Ilustrační foto: Pixabay
AMH je protein, který hraje zásadní roli při určování pohlaví během vývoje plodu a nachází se v ovariálních folikulech kočičích samic.
Nedávný výzkum ukázal, že vysoké hladiny AMH mohou zabránit vývoji folikulů a tedy vést k trvalé antikoncepci u myších samic. Na rozdíl od tradičních antikoncepčních metod tato metoda funguje tak, že zabraňuje aktivaci folikulů, které se podílejí na vývoji zralých vajíček. Tím, že zabraňuje jejich aktivaci, účinně přerušuje reprodukční proces a zabraňuje otěhotnění.
V současné době je výzkum ve stádiu potřeby dalšího zkoumání, aby se podařilo odhalit další fyziologické dopady vysokých hladin AMH na reprodukci koček a optimalizovat tento hormon pro vyšší a bezpečný účinek antikoncepce.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou
Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…