V Centru současného umění DOX lze až do 18. ledna navštívit experimentální projekt studentů architektury, kteří vytvořili membránové město Urbo Kune. Modely rozparcelovaného utopického města reagují na výzvu, jak využít více než kilometr dlouhý zbraslavský kamenolom po skončení těžby. Součástí výstavy jsou i obrazy Pavla Růta, inspirované tímto fiktivním městem.
Do projektu se zapojili studenti ČVUT Praha z ateliéru Petra Hájka a Jaroslava Hulína a studenti VŠVU v Bratislavě z Virtuálního studia Petra Hájka a Víta Halady. Na prostoru asi jedenácti metrů vytvořili model, jehož součástí jsou obytné čtvrti, vzdělávací a kulturní prostory, zahrady, obchodní centra, hřbitovy, ale také skokanský můstek, skatepark, pěstírna konopí, pivovar nebo vězení.
„Se studenty se v současnosti zabýváme konfliktem města s krajinou – klademe si otázku, jak definovat jejich hranici. Projekt membránového města hledá možnosti, jak revitalizovat krajinu zničenou průmyslem a jak zacelit její jizvy,” říká architekt a kurátor výstavy Petr Hájek. Studentský model, který je nyní součástí výstavy v Centru DOX, byl vystaven mimo jiné ve Vídni a Bratislavě a v příštím roce poputuje do Tokia.
Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.